Žiarsky cyklisti na Pretekoch mieru mládeže

14.05.2008 00:00:00
V uplynulých dňoch sa cyklistický kolotoč pretekov rozkrútil na plné obrátky. Cyklisti MŠK Žiar nad Hronom sa zúčastnili na viacerých významných podujatiach, kde reprezentovali Slovenskú republiku. Už dlhé roky patria májové cesty cyklistom na Pretekoch mieru. Závod míru juniorov, zaradený do seriálu pretekov Svetového pohára juniorov, bol odštartovaný 7.mája 2008 v českom Terezíne. Na štarte sa prezentovalo 15 družstiev, spolu 90 pretekárov a na cyklistov čakalo 5 etáp v celkovej dĺžke 480km. V šesťčlennom družstve výberu Slovenskej republiky sa predstavili na tomto podujatí aj dvaja cyklisti MŠK Žiar nad Hronom, Michal Procner a Peter Bališ. Pre juniorov Slovenska to bol zároveň aj jeden s nominačných pretekov pre účasť na Majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike, ktoré sa uskutočnia 20.7.2008 v Juhoafrickej republike. Slovenským cyklistom sa na tomto podujatí podarilo urobiť pekný výsledok, keď v celkovej klasifikácii obsadil Peter Sagan druhé miesto. Procner bol klasifikovaný na 34 a Bališ na 53 mieste. Obaja naši pretekári vzorne pracovali v prospech nášho lídra, splnili pokyny im dané reprezentačným trénerom, ktorý vyjadril spokojnosť s ich výkonom. Veríme, že na blížiacich sa pretekoch Svetového pohára Trofeo Karlsberg v dňoch 22.5.-25.5.2008 potvrdia svoju výkonnosť a vybojujú si miesto v trojici Slovákov štartujúcich na Majstrovstvách sveta. Na kadetov čakal v dňoch 9.5. ? 11.5.2008 už 32. ročník Závodu míru nejmladších v českom Jevíčku. Štvoretapové medzinárodné preteky kadetov sa konali v prekrásnom okolí Jevíčka a merali 175 km . V 126 člennom peletóne štartovalo aj osemčlenné družstvo SR v ktorom figurovali až štyria zástupcovia Cyklistického klubu MŠK Žiar nad Hronom a to Maroš Beňo, Filip Filipčík, Oliver Ritter a Boris Vencel. Aj kadetom Slovenska sa podaril urobiť dobrý výsledok v podobe celkového štvrtého miesta Johana Schwábika. Naši pretekári jazdili počas celých pretekov aktívne, ukazovali sa na rýchlostných ako aj horských prémiach. Pochvalu za predvedený výkon v záverečnej časovke na 15 km si zaslúži najma Maroš Beňo, ktorého čas patril dlho medzi najlepšie. Celkovo naši pretekári nakoniec obsadili Beňo 26, Filipčík 44, Ritter 45 a Vencel 54 miesto. F.Sitora