Benča majster Slovenska, Rybanský bronzový

29.11.2023 16:20:26

V žiari nad Hronom vyvrcholil 25.-26.11.2023 v miestnom parku Štefana Moysesa Slovenský pohár
v cyklokrose domácim šampionátom. Po roku sa tu zišla opäť domáca špička, aby zabojovala o tituly
a sadu medailí.
V nedeľu sa na štarte zišla aj zahraničná konkurencia, pre kategórie juniorov, žien a mužov elite sa bojovalo aj o body do svetového pohára v cyklokrose UCI C2.
V soboru na blatistej trati sa bojovalo naplno a naozaj len najlepší v ťažkých podmienkach zvíťazili. Výborný výkon podal junior J.Benča MŠK CK Žiar nad Hronom, ktorý po celý čas jazdil v prvej trojke ašpirantov na medailu. Napokon sa v závere odpútal od prenasledovateľov a získal titul juniorského šampióna. Striebro patrí D.Sochanovi CYKLOGLAJZA a bronz získal P.Šoltés CYKLOGLAJZA. Zároveň si Benča víťazstvom zaistil nomináciu na majstrovstvá sveta v cyklokrose, ktoré budú v Tábore, CZ 2.-4.2.2024. Dobre sa ukázal aj F.Záhorec, ktorý štartoval po dlhšej pauze zavinenej zranením chrbta a obsadil pekné 7.miesto.
Parádny výkon na šampionáte podal tiež kadet T.Rybanský MŠK CK Žiar nad Hronom, ktorý po nepodarenom štarte a technických problémoch vybojoval skvelú

bronzovú medailu.

Tímový kolega J.Glezgo išiel tiež parádne od štartu sa pohyboval na pódiových miestach a napokon dosiahol najlepší výsledok v sezóne 5.miesto.

V kategórii starších žiakov bol po štarte pád, kde skončil aj náš A.Jelža

no pokračoval ďalej. Kandidát na medailu B.Peszeki sa pádu vyhol a jazdil počas pretekov dlho na treťom mieste. Napokon ho v závere predstihli dvaja súperi no napriek tomu vybojoval výborné 5.miesto. Mladší žiak D.Kozár

sa dobre vysporiadal s nástrahami trate a stále sa posúval na medailovú pozíciu. Napokon obsadil nepopulárne 4.miesto a dosiahol najlepší výsledok v sezóne. Žiačka A.Peszekiová

zabojovala, posúvala sa dopredu a skončila na peknom 10.mieste. V kategórii mužov elite sa dobrým výsledkom predviedol pri svojej premiére v tejto kategórii R.Jackuliak MŠK CK Žiar nad Hronom. Po bojovnom výkone finišoval na 5.mieste a dal peknú bodku za účinkovaním v našom klube. Ostatný pretekári si zaslúžia tiež pochvalu za bojovné výkony a výsledky na trati.

Juniori: obsadili: A.Antal 11.miesto, G.Sukop 23.miesto.
Kadeti: M.Májik 28.miesto, T.Molota 34.miesto, Ch.Jelža 37.miesto, D.Kvapil 42.miesto
Starší žiaci: T.Sklenka 18.miesto, A.Jelža 23.miesto, M.Michaleje 29.miesto
Žiačky: N.Klimentová 17.miesto
V nedeľu na zmrznutej trati a mierne posypanej snehom išli skvele domáci kadeti, keď po štarte išiel do vedenia J.Glezgo a neskôr si ho doskočil T.Rybanský. Počas pretekov jazdili spolu a až v závere ich predstihol čerstvý majster SR M.Húsenica ŠK Topoľčianky. Druhý skončil T.Rybanský a tretí J.Glezgo obaja MŠK CK Žiar nad Hronom. M.Májik finišoval na 34.mieste, T.Molota na 35.mieste, D.Kvapil na 46.mieste a Ch.Jelža po tech.problémoch na 47.mieste. Mladšia žiačka A.Peszekiová MŠK CK Žiar nad Hronom išla super a zvíťazila vo svojej kategórii pred druhou L.Alaine CK Olympik Trnava a treťou O.Švecovou CK Olympik Trnava. N.Klimentová obsadila dobré 19.miesto. Starší žiak B.Peszeki chcel zabojovať o pódium, ale zaseknutá reťaz mu to znemožnila a prepadol sa hlboko za najlepších. Napokon napriek problémom obsadil 13.miesto. pekne išiel aj T.Sklenka, ktorý finišoval na 15.mieste, A.Jelža na 23.mieste a M.Michaleje na 34.mieste.
Juniori bojovali o UCI body do rebríčka a čerstvý majster SR J.Benča v medzinárodnej konkurencii skončil na 6.mieste a získal 8 bodov. Zvíťazil P.Šumpík CZ, Roman Kreuziger Cycling Academy. F.Záhorec obsadil 17.miesto, A.Antal 21.miesto a G.Sukop preteky nedokončil.
Muži elite mali suverénneho víťaza majstra Poľska M.Konwu TJ Auto Škoda Mladá Boleslav, ktorý od štartu jazdil na prvom mieste.Druhé miesto berie Slovenský šampión M.Ulík Tufo Team Kolín a tretí skončil K.Garner POL. Náš R.Jackuliak sončil na výbornom 10 mieste a získal 1 UCI bod.