Alex Jelža získal bronz na majstrovstvách Slovenska

04.07.2023 12:10:23
V sobotu a v nedeľu 1-2.7.2023 sa uskutočnil mládežnícky šampionát v cestnej cyklistike v Lovči a Lutile.
V sobotu bola na programe časovka jednotlivcov, ktorá sa išla ako cena primátora mesta Žiar nad Hronom. Trať dlhú 5km absolvovali mladší žiaci a žiačky. My sme mali na štarte troch žiakov a jednu žiačku. Mladší žiaci zviedli veľmi tesný súboj a novým šampiónom sa stal  J.Hnojčík Cyklistická Tour pred druhým Š.Tkáčom ŠK Topoľčianky, ktorý stratil na víťaza 1,32 sec. Nás veľmi potešil  domáci pretekár
A.Jelža MŠK CK Žiar nad Hronom, ktorý obsadil výborné tretie miesto a získal svoju prvú medailu v kariére. Striebro mu ušlo o 3 stotiny a na titul stratil 1,35 sec. M.Michaleje sa umiestnil na 19.m. a D.Kozár na 23.m.
V žiačkách sme mali na štarte A.Peszekiovú ,ktorá podala dobrý výkon a skončila na peknom 10.m.
Zvyšok pretekárov absolvoval preteky na 10 km trati s obrátkou v Dolnej Ždani.
V starších žiakoch sme mali na štarte až 8 pretekárov. Víťazom sa stal M.Húsenica ŠK Topoľčianky. Na nepopulárnom 4.m. skončil
T.Molota MŠK Žiar nad Hronom, ktorý po skvelom výkone stratil na bronz 0,64 sec. M.Májikovi nevyšla časovka podľa predstáv a skončil na 12.m. Dobrý výkon podal aj Ch.Jelža, ktorý obsadil 14.m. obaja MŠK Žiar nad Hronom.
T.Rybanský skončil na 17.m., T.Sklenka na 20.m., B.Peszeki na 23.m.,M.Dekýš na 24.m.a M.Barényi na 29.m.
Naši kadeti patrili k favoritom na zisk medailí,ale napokon to nevyšlo podľa predstáv. Najlepšie sa darilo J.Benčovi, ktorý obsadil pekné 10.m. F.Záhorec finišoval na 13.m., M.Čerťaský na 15.m.,J.Glezgo na 23.m.  a G.Sukop na 40.m.
V nedeľu pokračoval šampionát na 23km okruhu so štartom a cieľom v Lutile.Mladší žiaci a žiačky išli jeden okruh a o únik sa pokúšal náš A.Jelža no bol dostihnutí pelotónom.Pred cieľom sa predsa vydaril únik dvojici pretekárov zo Žiliny a vydržal im až do cieľa. Víťazom sa stal M.Galovič CYS Akadémia P.Sagana. Z našich pretekárov mal najviac síl v záverečnom špurte D.Kozár, ktorý finišoval na peknom 10.m. Je to jeho najlepšie umiestnenie v tejto sezóne. A.Jelža obsadil 11.m. a M.Michaleje skončil na dobrom 20.m. V žiačkách finišovala v hlavnom poli aj A.Peszekiová na peknom 13.m.
Starší žiaci bojovali o titul na 46km trati a v druhom kole vyšiel únik trom pretekárom. Naši chalani bojovali a snažili sa zlikvidovať tento pokus,ale nepodarilo sa. V záverečnom špurte obsadili M.Májik 6.m. a T.Rybanský 7.m.. B.Peszeki prišiel na 17.m., M.Dekýš na 22.m., Ch.Jelža na 23.m., T.Molota na 26.m., M.Barényi na 28.m. a T.Sklenka na 30.m.
Kadeti mali pred sebou porciu 69km. Naši chalani patrili k favoritom na domácej trati a J.Benča bol aj v úniku, Záhorec aj Čerťaský však mali aj smolu keď po defektoch museli dorážať hlavné pole a stálo ich to sily. Napokon finišovala hlavná skupina a rozhodoval záverečný špurt. Zvíťazil T.Cesnek CYS Akadémia P.Sagana. Z našich mal najviac síl
F.Záhorec,ktorý obsadil 5.m. a M.Čerťaský 8.m. J.Glezgo 20.m. a J.Benča 21.m, G.Sukop 45.m.
Gratulujeme všetkým pretekárom a držíme palce na ďalšom mládežníckom šampionáte na dráhe v Prešove od 5-7.7.2023