Zverko tretí na Závode míru nejmladších

12.05.2011 20:52:14

V uplynulých dňoch sa cyklistický kolotoč pretekov rozkrútil na plné obrátky. Už dlhé roky patria májové cesty cyklistom na Pretekoch mieru. V dňoch 6.-8.mája 2011 bol v českom Jevíčku odštartovaný  jubilejný  35.ročník Medzinárodného etapového preteku „Závod míru nejmladších"

Na štarte sa prezentovalo 122 kadetov z desiatich krajín a na mladých cyklistov čakalo náročných 192 km, rozdelených v štyroch etapách. V šesťčlennom výbere družstva Slovenskej republiky sa predstavili aj dvaja cyklisti MŠK Žiar nad Hronom, David Zverko a Juraj Bellan. Pre kadetov Slovenska to bol zároveň nominačný pretek pre účasť na Európsky Olympijský festival mládeže, ktorý sa uskutoční v dňoch 25.-29.júla 2011 v Turecku.

O  vynikajúci výsledok Slovenska na tomto podujatí sa postaral talentovaný kadet MŠK Žiar nad Hronom David Zverko, ktorý v silnej konkurencii obsadil celkové tretie miesto a získal biely dres najúspešnejšieho  kadeta vo svojej vekovej kategórii.

Už prvá etapa ZMN bola nesmierne náročná, merala 79 km a viedla kopcovitým terénom s obávaným záverečným stúpaním na Hartinkov. Tam unikol svojim súperom dánsky reprezentant EG Niklas, ktorý si vytvoril zhruba 48 sekundový náskok . Ten udržal až do cieľa v Jevíčku a bezpečne zvíťazil. V záverečnom špurte štvorčlennej stíhacej skupiny bodovali Slováci. Druhá priečka patrila Martinovi Dubeňovi a tretia Davidovi Zverkovi. So stratou  54 sekúnd prišiel do cieľa na výbornom deviatom mieste Juraj Bellan. Do druhej etapy nastúpil v žltom tričku vedúceho pretekára dánsky reprezentant EG Niklas, zelené patrilo Martinovi Dubeňovi a biele tričko Davidovi Zverkovi  z výberu Slovenska. Druhá etapa, takzvaný mestský triangel merala 23 km. Cyklisti absolvovali sedem 3250 metrov dlhých okruhov. V štvrtom okruhu čakala na cyklistov jediná rýchlostná prémia, na ktorej sa zbierala bonifikácia. Víťazstvo na tejto prémii si vybojoval  David Zverko a pripísal si na svoje konto cenné sekundy. Aj záverečný špurt v druhej etape patril Davidovi Zverkovi, ktorý suverénne zvíťazil a odniesol si cenné etapové víťazstvo. To mu vynieslo zelený dres najaktívnejšieho pretekára peletónu. Juraj Bellan prišiel do cieľa v hlavnom peletóne a udržal si svoje deviate miesto. Tretia etapa ZMN „královská" merala 75km a dokonale roztrhala peletón. Víťazom najťažšej etapy sa stal opäť dánsky cyklista EG Niklas a upevnil si svoje vedúce postavenie pred záverečnou etapou. David Zverko prišiel do cieľa so stratou 48 sekúnd na víťaza na ôsmom mieste a klesol v priebežnom hodnotení na štvrtú priečku. Juraj Bellan neudržal svoje deviate miesto a posunul sa na pätnástu priečku. Záverečná štvrtá etapa sa išla ako časovka jednotlivcov na trati dlhej 15 km. Silný nárazový vietor a náročný profil trate dokonale preveril v" etape pravdy" štartovné pole. Dánsky cyklista Eg Niklas potvrdil svoju suverenitu v 35.ročníku ZMN a opäť zvíťazil. Vynikajúci výkon v časovke podal David Zverko, ktorý v nej obsadil  štvrté miesto , ktoré mu vynieslo konečné tretie miesto v celkovej klasifikácii. Výkonom v časovke len potvrdil, že biely dres mu právom patrí. Juraj Bellan v časovke odviedol svoje maximum a udržal sa v elitnej pätnástke. Aj vďaka žiarskym cyklistom, ktorí  počas celých pretekov jazdili aktívne, ukazovali sa na rýchlostných i horských prémiach a v záverečných špurtoch sa presadzovali , obsadilo družstvo Slovenska konečné vynikajúce druhé miesto za Dánskom.

Vďaka výborným výkonom na Závode míru nejmladších nominoval reprezentačný tréner Slovenska na Európsky Olympijský festival mládeže trojicu pretekárov,  v ktorej na našu radosť  figurujú dvaja žiarski cyklisti a to David Zverko a Juraj Bellan. Tretím nominovaným je Martin Dubeň z CyS Žilina.