Zverko dvojnásobným Majstrom Slovenska

01.10.2009 00:00:00

Finálovým podujatím Slovenského pohára cestných cyklistov boli v nedeľu 27.septembra 2009 v obci Lubina Majstrovstvá Slovenska v časovke do vrchu. Po výborných výkonoch rozšírili cyklisti MŠK Žiar nad Hronom svoju medailovú bilanciu na domácich šampionátoch o jednu zlatú, striebornú a bronzovú medailu. Trať M-SR do vrchu viedla z obce Lubina na vrchol Javoriny v nadmorskej výške 920m.n.m. a merala 11500metrov. Mladší žiaci sa ako prvý vydali na trať majstrovskej časovky. Ich trať vzhľadom na vek bola skrátená na 4900 metrov . Horúcim favoritom v tejto kategórii bol vedúci pretekár priebežného poradia Slovenského pohára Dominik Mihalčík z MŠK Žiar nad Hronom. Mihalčík podal na trati bojovný výkon, ktorý však nestačil na víťazstvo. Za svojim premožiteľom Jurajom Michaličkom z CyS Žilina zaostal o 27 sekúnd a obsadil druhé miesto a získal striebornú medailu. Prekvapujúco najhodnotnejší výkon sezóny podal mladší žiak MŠK Žiar nad Hronom Nicolas Jelža, ktorý obsadil tretie miesto a zaslúžene získal svoju prvú bronzovú medailu na M-SR vo svojej kariére. Výborne si na trati majstrovskej časovky počínal aj mladší žiak Henrich Hasch, ktorý časom 12:28,26 min. obsadil bodované siedme miesto. Aj v kategórii starších žiakov, ktorý absolvovali skrátenú časovku na 6500 metrov mali cyklisti MŠK Žiar nad Hronom horúceho favorita v podobe Davida Zverka. Po stopercentnom výkone na trati, Zverko zaslúžene zvíťazil a k titulu Majstra Slovenska v časovke jednotlivcov pridal druhý titul Majstra Slovenska v časovke do vrchu. Čas 15:40,42 min. bol o 52 sekúnd rýchlejší ako čas vedúceho pretekára priebežného poradia Slovenského pohára Patrika Urbanca z CyS Žilina, ktorý obsadil druhé miesto. Nesmierne dôležitú časovku absolvoval vo svojej cyklistickej kariére starší žiak MŠK Žiar nad Hronom Samuel Šmondrk. Išlo mu miesto v reprezentácii SR kadetov pre rok 2010. Šmondrk na trati zabojoval, obsadil celkové šieste miesto a potvrdil opodstatnenosť svojej nominácie v reprezentačnom tíme kadetov pre sezónu 2010. Gratulujeme. Časom 23:34,57 min. obsadil starší žiak Karol Hasch 16. miesto. Kadeti absolvovali Majstrovskú časovku až na vrchol Javoriny, teda celých 11500 metrov. Pre túto kategóriu to bola skutočne nesmierne náročná časovka, hlavne od piateho kilometra, kde na pretekárov čakali prudké 14% stúpania na značne nekvalitnej ceste, ktorá miestami bola skôr pre horských cyklistov. Víťazom tejto kategórie sa prekvapujúco stal časom 33:10,58 min. Erik Baška z CK MTB Dohňany. Dominik Zaťko podal na trati štandardný výkon, ktorý mu zabezpečil bodované deviate miesto. Kadet Lukáš Vaš po dlhodobom tréningovom výpadku obsadil nebodované 31. miesto. V kategórii juniorov sa o prekvapenie postaral cyklokrosár, pretekár ŽP Šport Podbrezová Matej Medveď, ktorý o 54 stotín sekundy porazil favorita Johana Schwabika zo Spišskej Novej Vsi. Jediný zástupca MŠK Žiar nad Hronom v tejto kategórii Filip Filipčík obsadil po slabom výkone sedemnáste miesto. Ihneď po skončení Majstrovstiev Slovenska v časovke do vrchu bola vyhodnotená dlhodobá súťaž Slovenského pohára mládeže v cestnej cyklistike. Cyklisti MŠK Žiar nad Hronom v nej obstáli dôstojne, keď obsadili v kategórii mladších žiakov Dominik Mihalčík prvé miesto, Nicolas Jelža druhé miesto, Henrich Hasch štvrté miesto, Filip Gašpar desiate , Matej Truban 15 miesto. Zverenci trénera Jelžu aj v tejto sezóne získali v hodnotení družstiev prvé miesto. V kategórii starších žiakov obsadil Samuel Šmondrk piate miesto, David Zverko ôsme a Karol Hasch 17 miesto. V hodnotení družstiev obsadili starší žiaci MŠK Žiar nad Hronom tretie miesto. V kategórii kadetov obsadil Dominik Zaťko celkové 7 miesto a Lukáš Vaš 43 miesto. V kategórii juniorov obsadil v dlhodobej súťaži Slovenského pohára cestných cyklistov Filip Filipčík 2 miesto, Peter Bališ 14 , Oliver Ritter 18 a Boris Vencel 36 miesto. V hodnotení družstiev obsadili juniori MŠK Žiar nad Hronom druhé miesto. V celkovom hodnotení klubov obsadili cyklisti MŠK Žiar nad Hronom druhé miesto za víťazným Cyklistickým spolkom Žilina. Majstrovstvami SR v časovke do vrchu ukončili cyklisti MŠK Žiar nad Hronom sezónu 2009 na ceste , po ktorej na časť pretekárov čaká zaslúžená trojtýždňová prestávka a na druhú časť pretekárov čaká cyklokros. Už 4.októbra 2009 sa juniori Dominik Zaťko a Lukáš Gebrlín predstavia vo výbere Slovenska na prvom podujatí Svetového pohára cyklokrosárov v talianskom Trevísiu. František Sitora