Žiarski juniori v reprezentačnom drese Slovenska

14.08.2014 22:27:27

V Lanškroune sa Slováci nestratili

V dňoch 8.-10.8.2014 sa žiarski cyklisti zúčastnili na medzinárodných etapových pretekoch „Regiónom Orlicka". V drese Slovenska sa predstavili D .Zverko, N. Jelža a K. Zimány. Na štart sa postavilo 130 pretekárov z 18 družstiev (Slovensko, Nemecko, Poľsko, Rusko, Belgicko, Rakúsko, Česko). Na juniorov čakali 3 etapy a jedna časovka jednotlivcov. Počasie zaúradovalo hlavne v kráľovskej etape, keď pretekárov neobišlo krupobitie, silný vietor a spadnutý strom, ktorý takmer zrušil etapu. Perfektne zareagovali motorkári, ktorí pružne  odklonili pelotón aj konvoj. Táto etapa bola pre nás veľmi úspešná, David Zverko skončil na druhom mieste a v celkovom poradí sa posunul na tretie miesto. Kristián Zimány bol v úniku väčšinu etapy a vyhral jednu horskú prémiu a v dvoch skončil na druhom mieste. V cieli došpurtoval na 13.mieste a v celkovom poradí sa posunul na 14.miesto. Nicolas Jelža prišiel do cieľa na 69 mieste. V celkovom poradí mu patrilo 76.miesto.

V poslednej etape chcel David ešte skúsiť zabojovať o druhé miesto v celkovom poradí. Zameral sa teda na bonifikácie za špurty na rýchlostnej prémii. V prvej prémii sa mu podarilo zvíťaziť. V druhej  15km pre cieľom, to mal výborne rozbehnuté, ale prišiel kontakt zo súperom a ocitli sa obaja na zemi po nepríjemnom páde na kockách. Poriadne sa zošúchal a zostal otrasený ležať na zemi. Zastavil sa pri ňom hneď jeho  tímový kolega N. Jelža, ktorý mu ponúkol pomoc, ale David skončil v rukách lekára a zdalo sa, že do cieľa nepríde. No po krátkom ošetrení sa otriasol a bojovne naladený naskočil na bicykel a pokračoval ďalej v snahe zabojovať o udržanie tretieho miesta v celkovom poradí. Bohužiaľ napriek veľkej bojovnosti sa mu to nepodarilo a cieľovú pásku preťal na 61.mieste zo stratou 2:05min. V celkovom poradí sa prepadol na 17.miesto zo stratou 2:58min. na víťaza l. Kämnu z Nemecka. K. Zimány prišiel v hlavnej skupine bez straty v etape a celkovo poskočil na 12.mieste zo stratou 2:14min. N. Jelža prišiel do cieľa na 90.mieste zo stratou 4:22min. V celkovom poradí mu patrí 79.miesto zo stratou 11:03min. Napriek smole treba chalanom poďakovať za bojovný a tímový výkon počas celých pretekov.