Žiarski cyklisti víťazne na Českom pohári.

18.04.2017 09:18:19

V dňoch 15.a 16.apríla 2017 bolo v Kyjove odštartované  2.kolo  Českého pohára v cestnej cyklistike, pretek s medzinárodnou účasťou pod názvom „ Na kole regionem Kyjovské Slovácko".   Organizátorom pretekov bol Cyklistický klub Dacom Pharma Kyjov , mesto Kyjov a Český svaz cyklistiky.

Na tomto výborne zorganizovanom medzinárodnom podujatí sa úspešne predstavili aj žiarski cyklisti. V sobotu 15.4.2017 bol na programe dňa cestný pretek jednotlivcov , ktorý sa jazdil v členitom  15km dlhom okruhu.  Chladné počasie, vietor a časté kolízie na trati  dokonale preriedili pelotón v jednotlivých kategóriach a tak do cieľa  prichádzali jednotlivci alebo rozdrobené skupinky pretekárov. Žiarski cyklisti mali svoje zastúpenie v kategóriach starších žiakov, kadetiek, kadetov a juniorov.

Starší žiaci a kadetky v spoločnom štarte absolvovali pretek na 2 okruhy v dĺžke 30km. Už na 10km sa pelotón rozdelil na dve skupiny. Žiarski pretekári nezachytili rozhodujúci  atak, zaostali za najlepšími a obsadili Michal Holic 36 a Rastislav Paulík 43 miesto. U dievčat bola vedúca pretekárka priebežného poradia Slovenského pohára Simona Záhorcová klasifikovaná na 10, Vladimíra Zelinová 11 a Viktória Paulíková na 12 mieste.  Kategória kadetov absolvovala pretek na štyri okruhy spolu 60km. Od úvodných kilometrov hýril aktivitou líder Slovenského pohára Andrej Zelina, ku ktorému sa pridal klubový spolujazdec Matúš Baniar. Chlapcom sa podaril husársky kúsok.  Dvojica žiarčanov vzorne spolupracovala a dotiahla svoj únik do víťazného konca. Cenné víťazstvo z Českého pohára si odniesol  Matúš Baniar pred Andrejom Zelinom.  Tomáš Kamenský a Matúš Černek prišli do cieľa v hlavnom pelotóne a boli klasifikovaný na 33 a 38 mieste. Kategória juniorov absolvovala pretek na 6 okruhov a po prehľadnom výkone obsadil Adam Foltán cenné 6 miesto.

V nedeľu 16.4.2017 pokračoval Český pohár cyklistickým kritériom v uliciach mesta Kyjov. Pretek sa išiel ako Memoriál Jakuba Mrnky . Kritérium sa jazdilo ako bodovací pretek na okruhu dlhom 1500 metrov .  Starší žiaci absolvovali 15 okruhov bodovacej jazdy . Víťazstvo v tejto kategórii si vybojoval pretekár tímu CyS - Akadémia Petra Sagana Martin Svrček.  Starší žiaci MŠK Michal Holic a Rastislav Paulík nestačili na najlepších a po dostihnutí  vedúcim pretekárom o kolo museli s preteku odstúpiť. V kategórii kadetov, ktorí absolvovali 18 okruhov bodovacej jazdy potvrdil Andrej Zelina  svojím pekným celkovým  5 miestom, že nie náhodou je lídrom Slovenského pohára.  Solídny výkon podali aj ostatní kadeti MŠK, keď vzorne spolupracovali a obsadili Matúš  Baniar 18, Tomáš Kamenský 22 a Matúš  Černek 25 miesto. Kategória juniorov absolvovala 27 okruhov a junior MŠK  Adam Foltán svojím výkonom potvrdil, že nie náhodou je oporou žiarskej cyklistiky ale aj  Slovenskej reprezentácie. Po peknom výkone obsadil  8 miesto. Víťazstvo si odniesol pretekár KOVO Praha Daniel Babor.