Žiarski cyklisti na pretekoch v Rakúsku

20.08.2014 09:15:36

Žiarski cyklisti reprezentovali Slovensko na 29.ročníku Radjugendtour.

V dňoch 15.8.2014 až 22.8.2014 sa v rakúskom Bad Tatzmannsdorf uskutočnil už 29.ročník medzinárodných cyklistických etapových pretekov kadetov Internationale ASKO Radjugendtour. Na podujatí určenom pre pretekárov do 17 rokov sa predstavilo 23 tímov  z 18 krajín. Na cyklistické nádeje v preteku považovanom za neoficiálne Majstrovstvách Európy U17 čakalo náročných 302km rozdelených systémom prológu a štyroch etáp. Vo výbere Slovenska pod vedením trénerov Hnátha a Sitoru sa predstavila aj šestica Slovákov, v ktorej mala žiarska cyklistika dvojnásobné zastúpenie v podobe Adriána Foltána a Henricha Hascha. Už v úvodnom prológu, tímovej časovke na 15,9km, ktorá sa išla v meste Lutzmannsburg podalo družstva Slovenska vynikajúci výkon a časom 0:21:56,94  obsadilo výborné 5 miesto. Podľa očakávania zvíťazilo časom 0:20:49,02 družstvo Dánska. Mesto Tschantschendorf bolo organizátorom úvodnej prvej etapy Radjugendtour, ktorá merala 60,8km. Jej víťazom sa v špurte početného 80 členného  pelotónu stal belgický cyklista Jasper Philipsen, ktorý sa zároveň obliekol do ružového trička vedúceho pretekára podujatia. Šprintérsky líder družstva Slovenska Adrián Foltán potvrdil svoje kvality a obsadil slušné 14 miesto. Henrich Hasch bol klasifikovaný v pelotóne na 67 mieste. Druhá etapa ( upršaná) merajúca 77,8km sa išla v členitom teréne v okolí mesta Steinfeld. Aj v tejto etape napriek náročnosti trate a nepriaznivom počasí sa rozhodovalo v špurte početného 82 členného hlavného pelotónu. Belgičan Jasper Philipsen ukázal kto je najlepším šprintérom na Jugendtour a opäť zvíťazil. Do tretej etapy si naďalej udržal ružový dres vedúceho pretekára. Slováci v záverečných kilometroch výborne pracovali na čele pelotónu, výsledkom čoho bolo pekné 9 miesto Adriána Foltána. Henrich Hasch bol klasifikovaný v hlavnom pelotóne  na 62 mieste. Po dni voľna čakala na cyklistov tretia etapa merajúca 70km. Mesto Ternitz je už tradične etapovým mestom Jugendtour a našim pretekárom sa tu darí. Bojovne naladené družstvo Slovenska išlo na štart s jasným cieľom, vyhrať etapu. Napriek maximálnej snahe a bezchybnému výkonu sme sa museli nakoniec uspokojiť s nepopulárnym štvrtým miestom Adriána Foltána. Zapríčinil to hromadný pád tesne pred cieľom, ktorému sa síce Foltán vyhol, ale stratil rýchlosť a výhodnú pozíciu. V celkovej klasifikácii sa však  Adrián Foltán posunul na fantastické šieste miesto so stratou 29 sekúnd na vedúceho pretekára Belgičana Philipsena, ktorý aj v tejto etape zvíťazil.  Družstvo Slovenska poskočilo v celkovej klasifikácii tímov  na vynikajúce tretie miesto.  Záverečná etapa s názvom „kráľovská\" merajúca 77,2km sa išla v okolí kúpeľného mesta Bad Tatzmannsdorf. Od úvodných kilometrov to bola doslovne naháňačka. Nástup striedal nástup a štartovné pole sa rozdelilo na množstvo malých skupín. Nás tešilo, že Slováci jazdili až do konca vpredu a boli aktívny. Túžba po etapovom víťazstve bola silná. Osud nám to však nedoprial. Neúprosný boj pretekárov o výhodnú pozíciu tesne pred cieľom opäť spôsobil kolíziu v pelotóne, na ktorú doplatil práve náš líder Adrián Foltán.  Bohužiaľ aj toto je cyklistika a pre šprintéra v záverečných kilometroch je to vždy riziko. Aj poslednú etapu vyhral neporaziteľný Belgičan Jasper Philipsen a stal sa celkovým víťazom 29.ročníka Internationale Radjugendtour 2014. Adrián Foltán obsadil nakoniec celkové  45 miesto so stratou 52 sekúnd na víťaza a Henrich Hasch 41 miesto so stratou 38 sekúnd na víťaza. Družstvo výberu Slovenska obsadilo celkové pekné 6 miesto.                                                                                        Za vzornú reprezentáciu Slovenskej republiky na najprestížnejšom európskom podujatí kategórie U17 patrí cyklistom MŠK Žiar nad Hronom Adriánovi Foltánovi a Henrichovi Haschovi uznanie a poďakovanie.