Žiarski cyklisti na pretekoch mieru.

16.05.2014 05:43:46

Žiarski cyklisti na Pretekoch mieru.

V uplynulých dňoch sa cyklistický kolotoč pretekov rozkrútil na plné obrátky. Už dlhé roky patria májové cesty cyklistom na Pretekoch mieru. V dňoch 9.-11.mája 2014 bol v českom Jevíčku odštartovaný  už  38.ročník Medzinárodných etapových pretekov „Závod míru nejmladších".

Na štarte sa prezentovalo rekordných 208 kadetov z dvanástich krajín. Na mladých cyklistov čakalo náročných 197 km, rozdelených do piatich etáp. V šesťčlennom výbere družstva Slovenskej republiky „1" sa predstavili aj traja cyklisti MŠK Žiar nad Hronom, Adrián Foltán, Henrich Hasch a Jakub Varhaňovský. V kombinovanom družstve Slovenska „2" sa predstavili Matej Foltán a Ján Gajdošík.

Úvodná etapa ZMN bola odštartovaná v piatok 9.5.2014 dopoludnia  v Moravskej Třebovej ako časovka na 1800metrov. V nej bol najrýchlejší Anthon Charmig z reprezentačného výberu Dánska. Náš rýchlik Adrián Foltán potvrdil svoje kvality a obsadil pekné 9 miesto.  Jakub Varhaňovský obsadil 64 , Henrich Hasch 101, Matej Foltán 111 a Ján Gajdošík 112 mieste.

V piatok popoludní bola odštartovaná druhá etapa ZMN, ktorá bola nesmierne náročná. Pre mladých cyklistov až príliš početné štartovné pole, úzke a nekvalitné cesty, to všetko sa pričinilo o značnú nervozitu v pelotóne a množstvo pádov.  Etapa merala 80 km a viedla kopcovitým terénom s obávaným záverečným stúpaním na Hartinkov. Tam unikla s peletónu 14 členná skupina, ktorá si vytvorila zhruba minútový náskok, ktorý si udržala až do cieľa v Jevíčku.  V záverečnom špurte opäť triumfoval dánsky cyklista Anthon Charmig , ktorý si tak udržal žltý tričko lídra pretekov. Adrián Foltán finišoval na 16 mieste, Jakub Varhaňovský 39 , Henrich Hasch 72, Matej Foltán 125 a Ján Gajdošík po technickej poruche a výmene bicykla  183 miesto.  Tretia etapa, takzvaný mestský triangel so štartom a cieľom vo Veľkých Opatoviciach  merala 23 km a cyklisti absolvovali v nej päť 3250 metrov dlhých okruhov.  Aj záverečný špurt v tretej  etape patril cyklistovi z dánskej reprezentácie a to Lund Rasmus Pedersenovi, ktorý svojím víťazstvom sa obliekol do žltého trikotu vedúceho pretekára.  V tejto etape výborne zašpurtoval Adrián Foltán, ktorý obsadil vynikajúce 5 miesto. Štvrtá etapa ZMN „kráľovská" merala 77km a dokonale roztrhala peletón. Víťazom najťažšej etapy ZMN sa stal opäť dánsky cyklista Anthon Charmig pred Pedersenom, ktorý si naďalej udržal svoje vedúce postavenie pred záverečnou etapou. Adrián Foltán  prišiel do cieľa na 25 mieste, Ján Gajdošík 97, Jakub Varhaňovský 101 a Henrich Hasch 103 mieste. Záverečná piata etapa sa išla ako časovka jednotlivcov na trati dlhej 15,5 km. Silný nárazový vietor, náročný profil „etapy pravdy"  dokonale preverili výkonnosť  každého pretekára. Aj v tejto etape patrilo prvenstvo dánskemu cyklistovi a to opäť Anthonovi  Charmigovi , ktorý svojím víťazstvom sa opäť obliekol  do žltého trička a stal sa aj celkovým víťazom 38. ročníka Závodu míru nejmladších. Výborne si v časovke počínal Adrián Foltán, ktorý v nej obsadil 14 miesto a celkové skončil na ZMN na 18 mieste. Ostatní naši pretekári obsadili Varhaňovský  61, Hasch 84, Matej Foltán 92 a Gajdošík 118. Aj vďaka výkonom žiarskych cyklistov obsadilo družstvo výberu Slovenska „1" v konečnom hodnotení tímov pekné štvrté miesto za víťaznými Slovincami a družstvami Dánska.

Za predvedené výkony  a vzornú reprezentáciu Slovenska na najprestýžnejšom európskom podujatí kadetov, patrí chlapcom poďakovanie a uznanie.