Žiarski cyklisti na domácom podjatí

27.05.2009 00:00:00
V sobotu 23.5.2009 pokračoval Slovenský pohár v cestnej cyklistike mládeže v poradí štvrtým kolom a to okruhovými pretekmi v uliciach mesta Žiar nad Hronom. Organizátorom preteku bol Cyklistický klub MŠK Žiar nad Hronom v spolupráci s mestom Žiar nad Hronom. Kritérium ?Cena primátora mesta Žiar nad Hronom? viedlo ulicami M.R.Štefánika, A.Dubčeka, Sládkovičovej a Dr.Jánskeho v celkovej dĺžke 1200 metrov so štartom i cieľom pred II. ZŠ na ulici M.R.Štefánika. Na štarte sa prezentovalo 131 pretekárov zo Slovenska a Maďarska. Preteky boli odštartované o 14:00 hod. náborovým pretekom neregistrovaných cyklistov, kde si prvenstvo odniesol Daniel Oravec zo Žiliny pred Jakubom Podskalským zo Žiaru nad Hronom. Tretiu priečku obsadil Samuel Mihalčík z Banskej Štiavnice. Po náborovom preteku sa na štart postavili mladší žiaci, ktorí absolvovali bodovací pretek na 9 okruhov. Zaslúžené prvenstvo si odniesol domáci pretekár Dominik Mihalčík pred klubovým spolujazdcom Nicolasom Jelžom. Tretiu priečku obsadil Peter Rangelov z CK Karpaty Smolenice. Aktivne jazdiaci domáci pretekár Henrich Hasch obsadil bodované 5. miesto, Matej Truban 8. miesto a Filip Gašpar 10. miesto. Starší žiaci absolvovali bodovací pretek na 15 okruhov a z prvenstva sa radovali pretekári CyS Žilina, ktorí obsadili prvé tri miesta v poradí.Víťazom sa stal Matej Oravec pred Patrikom Urbancom a Martinom Dubeňom. Z cyklistov MŠK Žiar nad Hronom najlepšie zajazdil Samuel Šmondrk, ktorý obsadil 6.miesto. Karol Hasch bol klasifikovaný na 13. mieste. Kategória kadetov absolvovala bodovací pretek na 21 okruhov a po samostatnom úniku sa z prvenstva radoval Luboš Malovec z Olympiku Trnava. Druhú priečku obsadil Jakub Bučo z CyS Žilina a tretiu Juraj Špánik z ŠKC Dubnica. Z kadetov MŠK Žiar nad Hronom obsadil po peknom výkone Dominik Zaťko bodované 9. miesto. Lukáš Vaš pretek nedokončil. Juniori absolvovali bodovací pretek na 27 okruhov a o celkovom víťazovi rozhodla až posledná bodovacia jazda, krorú vyhral Michael Kolář z CyS Žilina a rozhodol tak o svojom celkovom víťazstve. Druhé miesto patrilo Tomášovi Ažaltovičovi zo Slávie ŠŠ Kellys Trenčín a tretie Milanovi Jurčovi z ŠK Tatr. Orly L. Hrádok. Juniorom MŠK Žiar nad Hronom sa ušlo nepopulárne štvrté miesto, ktoré obsadil Filip Filipčík. Bališ a Ritter po nevýraznom výkone obsadili 8. a 9.miesto. Slovenský pohár v cestnej cyklistike pokračoval v nedeľu 24.5.2009 cestným pretekom jednotlivcov s hromadným štartom o ? Cenu Slovalca? Pretek bol odštartovaný o 10:00 hod. v obci Lutila a jazdil na okruhu dlhom 23km z Lutily v smere na Dérerov mlyn, Janovu Lehotu, Kosorín, Slaskú s cieľom v uliciach obce Lutila. Mladší žiaci absolvovali jeden okruh a už v prvom stúpaní za obcou Lutila unikla z peletónu 5 členná skupina v ktorej boli traja domáci pretekári a to Dominik Mihalčík, Nicolas Jelža a Henrich Hasch. Uprchlíkov dopĺňali staršie žiačky Tereza Medveďová z ŽP Šport Podbrezová a Katarína Miškovská z CK MTB Dohňany. Vedúca paťčlenná skupina si svoj náskok vďaka aktivite žiarčanov udržala až do cieľa, kde sa z prvenstva radovala po pasivite na trati Katarína Miškovská pred Terezou Medveďovou. Tretie miesto obsadil Dominik Mihalčík, štvrté Nicolas Jelža a piate Henrich Hasch. Matej Truban obsadil bodované 7. miesto a Filip Gašpar 11. miesto. V kategórii starších žiakov si na trati 46km dlhej najlepšie počínali opať pretekári CyS Žilina, keď obsadili všetky pódiové umiestnenia. Víťazom sa stal Martin Dubeň pred Patrikom Urbancom a Matejom Oravcom. Vzostupnú výkonnosť po zranení potvrdil domáci Samuel Šmondrk, ktorý prišiel do cieľa vo vedúcej skupine a obsadil bodované 8. miesto. Starší žiak MŠK Žiar nad Hronom Karol Hasch zaostal a bol klasifikovaný na 13. mieste. Kadeti absolvovali pretek na 69km a z prvenstva sa tešil pretekár CyS Žilina Robert Málik pred Erikom Baškom z CK MTB Dohňany. Malá cyklistická tragédia postihla aktivne jazdiaceho kadeta MŠK Žiar nad Hronom Dominika Zaťka, ktorého vo vedúcej skupine postihli dva defekty a znemožnili mu prehovoriť do celkovém klasifikácie. Do cieľa prišiel s 22sekundovou stratou na víťaza a obsadil 20. miesto. Lukáš Vaš nestačil s nejlepšími a obsadil celkové 38. miesto. Juniori absolvovali pretek na štyri okruhy spolu 92km a prvenstvo si po sólovom úniku odniesol Milan Jurčo z ŠK Tatr. Orly Liptovský Hrádok. Druhé miesto obsadil Tomáš Griger z CK Spišská Nová Ves a tretie Matej Medveď z ŽP Šport Dodbrezová. Juniori MŠK Žiar nad Hronom sa na domácej pode nepresadili a obsadili Filip Filipčík 6. miesto , Peter Bališ 12. miesto a Oliver Ritter pretek nedokončil. Boris Vencel pre zdravotné problémy neštartoval. Ideálne cyklistické počasie, kvalitná účasť, dobrá organizácia preteku, žiadne zranenia a výborná atmosféra to bola vizitka cyklistického víkendu v Žiari nad Hronom a v Lutile. Cyklistický klub MŠK Žiar nad Hronom touto cestou ďakuje hlavným sponzorom podujatia mestu Žiar nad Hronom a spoločnosti Slovalco za aktívnu podporu týchto mládežnických pretekov, ako aj obci Lutila,ktorá dostovne privítala cyklistický konvoj. Poďakovanie patrí aj organizátorom, spoluorganizátorom, polícii, zdravotnej službe a všetkým, ktorí sa pričinili o pekné mládežnické preteky. F.Sitora