Žiarski cyklisti na čele Slovenského pohára.

18.06.2014 22:14:53

Počas víkendu v dňoch 14.a 15.júna 2014 pokračoval Slovenský pohár v cestnej cyklistike piatym a šiestym kolom, ktorého organizátorom bola Slávia Športové gymnázium Trenčín.

Piate kolo Slovenského pohára sa išlo na členitom 5,5 km okruhu v obci Haluzice. Za ideálneho cyklistického  počasia sa ako prvý o 13:00 hod. vydali na trať kadeti, ktorí absolvovali 10 okruhov, spolu 55km. Líder Slovenského pohára v tejto kategórii cyklista MŠK Žiar nad Hronom Adrián Foltán potvrdil rolu favorita a v záverečnom špurte zvíťazil pred Matúšom Štočekom z CyS Žilina. Henrich Hasch po bojovnom výkone obsadil 8 miesto, Jakub Varhaňovský 12, Ján Gajdošík 19 a Matej Foltán pre zdravotné problémy pretek nedokončil. Juniori štartovali o 15:00 hod. ihneď po dojazde kategórie kadetov a absolvovali 14 okruhov spolu 77km. Aj v tejto kategórii potvrdili cyklisti MŠK, že sú právom lídrami Slovenského pohára. Víťazstvo si po famóznom sólovom úniku odniesol Žiarčan Kristián Zimány pred Ladislavom Knihom z CyS Žilina. Aj tretia priečka patrila Žiarčanovi a to v podobe Davida Zverka. Nicolas Jelža nestačil vysokému tempu a z preteku odstúpil. Kategória starších žiakov absolvovala pretek na 5 okruhov v dĺžke 27,5km. Naše želiezko v ohni talentovaný Adam Foltán nesklamal a obsadil výborné 2 miesto. Víťazstvo tentokrát si odniesol cyklista CyS Žilina Matej Blaško. Výborne si na trati počínal aj Lukáš Lajtoš, ktorý obsadil bodované 7 miesto. Luboš Kovár a Matúš Černek zaostali a obsadili 19 a 28 miesto.

V nedeľu 16.6.2014 pokračoval Slovenský pohár v cestnej cyklistike šiestym kolom, ktoré sa konalo v obci Horná Súča. V prekrásnom prostredí Súčanskej doliny pripravil organizátor preteku pre cyklistov nesmierne náročný kopcovitý 14km okruh, ktorý dokonale pretriedil peletón. Ako prvý sa na trať opäť vydali kadeti na 4 okruhy spolu 56km. V tomto preteku sa vo výbornom svetle predviedol úradujúci Majster republiky do vrchu kadet MŠK Henrich Hasch, ktorý hýril nesmiernou aktivitou a postaral sa o dokonalé roztrhanie peletónu. Aj keď sa jeho sólový únik nakoniec nevydaril a obsadil konečné 13 miesto, za predvedený výkon si zaslúži pochvalu a uznanie. Víťazom tejto kategórie sa stal po vydarenom záverečnom ataku cyklista CyS Žilina Juraj Michalička. Adrián Foltán došpurtoval na 4 mieste a udržal si vedúce postavenie v konečnom hodnotení Slovenského pohára. Jakub Varhaňovský obsadil v preteku 9 a Ján Gajdošík 14 miesto. Juniori absolvovali 6 okruhov spolu 84km. Víťazom tejto kategórie sa po sólovom úniku stal bývalí Žiarčan, dnes pretekár talianského tímu Firefly  Juraj Bellan. Po peknom výkone obsadil Kristián Zimány druhé miesto a aj on si udržal vedúce postavenie v konečnom hodnotení Slovenského pohára. David Zverko po odovzdanom výkone obsadil piate miesto. Nicolas Jelža tentokrát zabojoval a obsadil bodované 11 miesto. Starší žiaci absolvovali 3 okruhy spolu 42km a víťazstvo si odniesol po sólovom úniku poľský cyklista Kacper Poltorak z klubu KS Sléza MAT Sobótka. Vo vedúcej 10 člennej skupine aktívne jazdili naši Adam Foltán a Lukáš Lajtoš. V záverečných kilometroch tvrdo atakovali aj neférovým spôsobom pretekári CyS Žilina, na čo doplatil Adam Foltán, ktorý po kolízii spadol a tým stratil  možnosť na dobré umiestnenie. Lukáš Lajtoš nakoniec obsadil pekné 7 miesto,  Adam Foltán 12. Matúš Černek bol klasifikovaný na 21 a Luboš Kovár 29 mieste. Aj po šiestych kolách Slovenského pohára si cyklisti MŠK Žiar nad Hronom udržali tesné vedenie v tabuľke pred svojím najväčším súperom Cyklistickým spolkom Žilina.

Ihneď po skončení pretekov zasadala komisia mládeže SZC , ktorá rozhodla o nominácii na Svetový pohár juniorov Trofeo Karlsberg ( GER ) 20. - 22.6.2014. V šestici, ktorá nás bude reprezentovať na tomto významnom podujatí sú aj cyklisti MŠK David Zverko a Kristián Zimány.

Gratulujeme a držíme palce.                                                                           F.S.