Vydarený vstup cyklistov do novej sezóny

10.04.2012 11:27:01

Úvodným podujatím Českého pohára Cofidis v cestnej cyklistike v Příbrami odštartovali žiarsky cyklisti sezónu 2012. O cenné pódiové umiestnenie sa postarali kadeti Juraj Bellan a David Zverko.
Organizátorom úvodného kola Českého pohára Cofidis bol agilný Cyklistický klub Windoor´s  Příbram. Pretek sa jazdil na 12,5 km dlhom okruhu so štartom i cieľom v obci Dlouhá Lhota neďaleko Příbrami. Profil trate bol mierne zvlnený no pretek  sprevádzala veľká zima so silným nárazovým vetrom. V početnom 96 člennom štartovnom poli kadetov mala svoje zastúpenie aj pätica  žiarskych cyklistov v zložení David Zverko, Juraj Bellan, Nicolas Jelža, Matej Truban a Kristián Zimány. Kadeti absolvovali pretek na 62,5 km a aj napriek nepriaznivému počasiu pretekalo sa hneď od štartu. Neustále striedal únik za únikom a dochádzalo v silnom vetre k častým pádom.  Pozornosť súperov sa sústredila najmä na bronzového medailistu z Európskeho Olympijského festivalu mládeže Davida Zverka. Túto situáciu výborne využil aktívne jazdiaci Juraj Bellan, ktorý sa sólovou jazdou odpútal od pelotónu spolu s Pavlom Camrdom s Giesegi team Tábor. Vzornou spoluprácou uprchlíkov a výbornej taktickej práce žiarskych cyklistov na špici  pelotónu  ich náskok narastal. Vedúca dvojica dotiahla svoj únik až do cieľa, kde sa z víťazstva radoval Pavel Camrda pred našim Jurajom Bellanom. So stratou viac ako dvoch minút priviedol početnú  hlavnú skupinu do cieľa famózne špurtujúci David Zverko a vybojoval si celkové tretie miesto. V hlavnom poli boli klasifikovaný Nicolas Jelža na 22 mieste, Matej Truban 26 a Kristián Zimány na 34 mieste. Táto trojica mladíkov absolvovala svoju premiéru v kategórii kadetov no napriek tomu podali chlapci sľubný výkon, keď absolvovali celý pretek bez problémov, jazdili  s prehľadom a aj po taktickej stránke zvládli pretek. Štart na pretekoch v Dlouhej Lhote mal prípravný charakter a bol zameraný na prvý vrchol sezóny a to Medzinárodné etapové preteky kadetov  „ Závod míru nadejí " , ktoré  sa pôjdu v dňoch  4-6.5.2012 v českom Jevíčku.
Mladší a starší žiaci Cyklistického klubu štartovali na pretekoch Veľkonočný Turiec kap v horskej cyklistike - disciplíne cross-country v Turčianskych Tepliciach. Výborný výkon na tomto podujatí podal starší žiak Adrián Foltán, ktorý obsadil cenné druhé miesto. Henrich Hasch obsadil sľubné 6. miesto. V kategórii mladších žiakov sa najviac darilo Matúšovi Černekovi, ktorý obsadil piate miesto. Matúš Valuška skončil deviaty a Tomáš Kamenský päťnásty.
Už v dňoch 14.a 15.4.2012 čaká na žiarskych cyklistov ďalšia náročná previerka a to na úvodne podujatie Slovenského pohára mládeže v Trnave.