Slovenský pohár na Myjave v réžii Žiarskych cyklistov

26.05.2008 00:00:00
Výrazným úspechom cyklistov MŠK Žiar nad Hronom sa skončili uplynulí víkend preteky Slovenského pohára mládeže v cestnej cyklistike na Myjave. V sobotu 17.5.2008 bola na programe náročná 5km dlhá časovka do vrchu, so štartom na Myjave a cieľom na vrchu Poľana. Už tradične sa na štart ako prvý postavili mladší žiaci. Zverenci trénera Jelžu podali v tomto preteku vynikajúci výkon, dosiahli najlepšie časy a porazili všetkých svojich súperov. Víťazstvo si odniesol Dominik Mihalčík pred klubovými spolujazdcami bratmi Henrichom a Karolom Haschom. Štvrté miesto obsadil opäť pretekár MŠK Žiar nad Hronom Nicolas Jelža. Matej Truban obsadil 11. miesto a Filip Gašpar 13. miesto. V kategórii starších žiakov obsadili po iba priemernom výkone Samuel Šmondrk 14 a Lukáš Vaš 17. miesto. Veľký súboj sa očakával v kategórii kadetov, kde mal Cyklistický klub MŠK najsilnejšie zastúpenie. Pretekár Spišskej Novej Vsi Johan Schwabik , ktorý nedávno obsadil na medzinárodných pretekoch Závod míru nejmladších v Jevíčku štvrté miesto potvrdil svoju vysokú výkonnosť a zvíťazil pred Filipom Filipčíkom a Marošom Beňom obaja MŠK Žiar nad Hronom. Boris Vencel obsadil 10. miesto, Oliver Ritter 13. miesto a Dominik Zaťko 23. miesto. V kategórii juniorov pri neúčasti Petra Sagana z CyS Žilina, ktorý štartoval spolu s Petrom Bališom MŠK Žiar nad Hronom na Majstrovstvách Európy v horskej cyklistike v St. Wendeli / GER / si víťazstvo odniesol s prehľadom Michal Procner z MŠK Žiar nad Hronom. V nedeľu 18.5.2008 bol na programe pretek Kriterijnej ligy SR. Kritérium v uliciach mesta Myjavy sa konal za ideálneho slnečného počasia na okruhu dlhom 1000 metrov. V kategórii mladších žiakov si prvenstvo tentokrát odniesol pretekár ŠKC Dubnica Ferdinand Barták pred žiarskymi pretekármi Karol Haschom a Dominikom Mihalčíkom. V záverečnom špurte hlavného peletónu obsadil Matej Truban 5. miesto, Henrich Hasch 7. miesto, Nicolas Jelža 9. miesto a Filip Gašpar 11. miesto. Starší žiaci MŠK Žiar nad Hronom Lukáš Vaš a Samuel Šmondrk sa snažili odčiniť sobotňajší neúspech z časovky, jazdili aktívne a obsadili po solídnom výkone Vaš 5. miesto a Šmondrk 12. miesto. Na kadetov čakalo 30 okruhov bodovacej jazdy a žiarski kadeti v tomto preteku potvrdili svoju silu, pokiaľ pretekajú tímovo. Po splnení všetkých taktických pokynov si zaslúžené víťazstvo odniesol po sólovom úniku Maroš Beňo pred klubovým spolujazdcom Filipom Filipčíkom. Oliver Ritter obsadil 4. miesto, Dominik Zaťko 23. Boris Vencel po odrobenom / remesle / z preteku odstúpil. Kadeti MŠK Žiar nad Hronom predviedli počas preteku ukážkový taktický boj s cieľom zvíťaziť a za predvedený výkon si zaslúžili potlesk na otvorenej scéne. Juniori absolvovali 42 okruhov bodovacej jazdy a prvenstvo v preteku si odniesol pretekár ŽP Šport Podbrezová Matej Medveď. Michal Procner obsadil nepopulárne štvrté miesto. Už v stredu 21.5.2008 odcestovali juniori MŠK Žiar nad Hronom Michal Procner a Peter Bališ s výberom Slovenska na ďalšie podujatie seriálu pretekov Pohára národov etapové preteky Trofeo Karlsberg / GER /, ktoré sú pre reprezentantov SR nominačné pre účasť na Majstrovstvá sveta. Držíme palce. Ostatní cyklisti MŠK Žiar nad Hronom sa predstavia na domácej pôde a to v sobotu 24.5.2008 O cenu Slovalca a.s. pretek zaradený do Slovenského pohára mládeže sa pôjde ako časovka do vrchu na horské stredisko Skalka. V nedeľu 25.5.2008 na Cene primátora mesta Žiar nad Hronom pretek zaradený do Kriterijnej ligy SR povedie ulicami mesta. F.S.