Regiónom Nitrianskeho kraja.

26.06.2014 22:38:27

Adrián Foltán vo víťaznom ťažení.

Medzinárodnými etapovými pretekmi Regiónom Nitrianskeho kraja pokračovala v dňoch 21.-22.6.2014 dlhodobá súťaž  Slovenského pohára mládeže v cestnej cyklistike.

Organizátorom podujatia bol Cyklo Klub Dynamax Nitra v spolupráci s mestom Nitra. Trojetapové preteky boli zahájené v sobotu dopoludnia 21.6.2014 I.etapou , ktorá sa išla ako časovka  do vrchu s hromadným štartom . Štart úvodnej etapy bol Nitre pri zimnom štadióne a cieľ v stúpaní pri Liečebnom ústave  Zobor. Trať merala 5km a mala prevýšenie 157metrov.  V poobedňajších hodinách bola na programe II.etapa , časovka jednotlivcov v obci Podhorany a tretia záverečná etapa sa išla v nedeľu 22.6.2014 vo Vrábloch ako kritérium.

Už od úvodnej etapy preukázali cyklisti MŠK svoju dobrú pripravenosť. V kategórii  starších žiakov unikla od štartu trojica pretekárov  Bugár Marek z CK Dynamax Nitra spolu s vedúcim pretekárom Slovenského pohára starších žiakov Blaškom  z CyS Žilina, ku ktorým sa pridal  Adam Foltán z MŠK Žiar nad Hronom. Vedúca trojčlenná skupina si vytvorila nepatrný náskok, ktorý si udržala až do cieľa, kde v záverečnom špurte zvíťazil domáci pretekár Marek Bugár, druhá priečka patrila Matejovi  Blaškovi  a tretia Adamovi  Foltánovi. Ostatní starší žiaci MŠK boli klasifikovaný Lukáš Lajtoš na 6 mieste, Luboš  Kovár na 14, Matúš Černek 19 a Tomáš Kamenský 28 mieste. Do žltého trička sa do druhej etapy obliekom  Marek Bugár z CK Dynamax Nitra. V kategórii kadetov dominoval vedúci pretekár priebežného poradia Slovenského pohára  cyklista MŠK Žiar nad Hronom Adrián Foltán, keď úvodnú etapu suverénne vyhral pred Matúšom Štočekom z CyS Žlina.  Ostaní kadeti MŠK obsadili Henrich Hasch 6, Jakub Varhaňovský 14, Ján Gajdošík 15, Adrián Žarnovičan 19 a Jakub Friedmann 36 miesto.  Do žltého trička sa do druhej etapy obliekol  pretekár MŠK Žiar nad Hronom Adrián Foltán.   V kategórii juniorov si prvenstvo odniesol pretekár JUMP SPORT Košice Adam Szász.  Juniori  MŠK obsadili Nicolas Jelža 12 a Matej Truban 16 miesto.

Druhá etapa sa išla ako časovka jednotlivcov v obci Podhorany. Starší žiaci absolvovali trať dlhú 9 km a tesné dvojsekundové prvenstvo si odniesol Matej Blaško z CyS Žilina pred Žiarčanom Adamom Foltánom. Lukáš Lajtoš zabojoval a obsadil pekné 5 miesto, Matúš Černek bol klasifikovaný na 16, Luboš Kovár na 23 a Tomáš Kamenský 28 mieste. Kategória kadetov absolvovala časovku na 13km a jej víťazom sa stal pretekár TJ Slávia ŠG Trenčín Samuel Oros pred Adriánom Foltánom z MŠK Žiar nad Hronom. Vynikajúci výkon podal Henrich Hasch, ktorý obsadil tretie miesto. Jakub Varhaňovský obsadil v etape pravdy 6, Ján Gajdošík 19, Adrián Žarnovičan 30 a Jakub Friedmann 36 miesto. Adrián Foltán si aj do záverečnej etapy udržal žlté tričko lídra pretekov. Kategória juniorov absolvovala časovku na 19km a jej víťazom sa stal rakúsky pretekár Marcel Huber. Nicolas Jelža po snaživom výkone obsadil 5 miesto a Matej Truban 16 miesto.

Záverečná etapa sa išla ako kritérium v uliciach mesta Vráble na okruhu dlhom 1050 metrov. Starší žiaci absolvovali 15 okruhov bodovacej jazdy a víťazom tejto kategórie sa stal pretekár CyS Žilina Matej Blaško. Adam Foltán obsadil 3 miesto, Lukáš Lajtoš 10, Matúš Černek 14, Luboš Kovár a Tomáš Kamenský pretek nedokončili.  Pretek kadetov na 21 okruhov bodovacej jazdy sa išiel v réžii Žiarčanov. Po vydarenom sólovom úniku sa z prvenstva radoval Henrich Hasch z MŠK Žiar nad Hronom pred Davidom Klátikom z CK Olympik Trnava. Adrián Foltán došprintoval na 3 mieste, Jakub Varhaňovský 9, Ján Gajdošík 13, Adrián Žarnovičan a Jakub Friedmann pretek nedokončili. Juniori absolvovali 30 okruhov bodovacej jazdy a víťazstvo v tejto kategórii si opäť odniesol rakúsky pretekár Marcel Huber. Matej Truban obsadil 18 miesto a Nicolas Jelža pretek nedokončil.                                    Celkový víťazom Medzinárodných etapových pretekov Regiónom Nitrianskeho kraja zaradených do Slovenského pohára v cestnej cyklistike mládeže  sa v kategórii starších žiakov  stal  Matej Blaško z CyS Žilina pred  cyklistom MŠK Žiar nad Hronom Adamom Foltánom. Ostatní starší žiaci MŠK obsadili  v konečnom hodnotení  Lukáš Lajtoš 7, Matúš Černek 16, Luboš Kovár 20 a Tomáš Kamenský 28 miesto.  V kategórii kadetov si celkové prvenstvo a žltý dres vybojoval cyklista MŠK Žiar nad Hronom  Adrián Foltán, ktorý si víťazstvom na tomto podujatí upevnil vedenie v Slovenskom pohári.  Druhé miesto obsadil preteká ŠG Trenčín Samuel Oros. Víťazstvom v záverečnej etape sa na tretiu priečku podujatia prebojoval  Žiarčan Henrich Hasch. Jakub Varhaňovský skončil celkovo na 9, Ján Gajdošík 23, Adrián Žarnovičan 29 a Jakub Friedmann 35 mieste. Juniori MŠK neoslnili a obsadili Nicolas Jelža 11 a Matej Truban 20 miesto.