Mihalčík víťazom Slovenského pohára v cyklokrose

22.10.2009 00:00:00
Začiatok októbra patrí už tradične úvodným podujatiam jedinej zimnej cyklistickej disciplíne cyklokrosu. Toto cyklistické odvetvie patrí už dlhé roky k obľúbeným a divácky i mediálne veľmi sledovaným športovým odvetviam v celom svete. V nedeľu 11.10.2009 bolo v Hornej Mičinej odštartované 1.kolo Slovenského pohára v cyklokrose, ktorého organizátorom bol ŽP Šport a.s. Podbrezová. Úvodný pretek v cyklokrose sa išiel zároveň pre kategóriu mužov ako Svetový pohár kategórie UCI C2. Na tomto významnom podujatí sa predstavili v mládežníckych kategóriach aj cyklisti MŠK Žiar nad Hronom, ktorí zvolili cyklokros ako prípravu na sezónu 2010. Kombinácia horskej cyklistiky a cyklokrosu na seba navazujú, čo je dobré pre mládežnícke kategórie. Cyklokros prináša hlavne výbušnosť a dravosť, horská cyklistika vytrvalosť. Obidve disciplíny sa jazdia v teréne a okrem kondície rozhoduje aj technika jazdy. Autorom 2500 metrov dlhej trate v Hornej Mičinej, mimochodom technicky nesmierne náročnej, bol dlhoročný reprezentant SR v cyklokrose a v súčasnosti tréner štátnej reprezentácie cyklokrosárov Róbert Glajza. Kategória žiakov štartovala na 20 minút a z prvenstva v 1.kole Slovenského pohára v cyklokrose sa tešil pretekár R.C.T. Martin Juraj Bellan , ktorý tesne zvíťazil pred Dominikom Mihalčíkom z MŠK Žiar nad Hronom. Nicolas Jelža po páde a technickej poruche obsadil piate miesto. V kategórii kadetov, ktorí absolvovali pretek na 30 minút si prvenstvo odniesol syn bývalého dvojnásobného majstra sveta v cyklokrose Ondrej Glajza zo ŽP Šport Podbrezová. Svoje prvé skúsenosti s cyklokrosom zbieral kadet MŠK Žiar nad Hronom Samuel Šmondrk, ktorý obsadil celkové 10. miesto. Cyklistický klub MŠK Žiar nad Hronom v kategórii juniorov reprezentovali Dominik Zaťko a Lukáš Gebrlín. Obaja pretekári mali za sebou už úvodné podujatie Svetového pohára v cyklokrose v talianskom Trevise, kde obsadili 36 a 37 miesto. V Hornej Mičinej podali obaja však iba priemerný výkon a obsadili Gebrlín šieste a Zaťko siedme miesto. V kategórii mužov po excelentnom výkone zvíťazil Milan Barényi z Trek KCK Oslany, druhé miesto obsadil bývalí majster sveta v cyklokrose český reprezentant Zdeněk Mlynař z MAX Cursor , tretie miesto obsadil David Kášek Cyklo Team Budvar Tábor. Druhé kolo Slovenského pohára v cyklokrose sa išlo v sobotu 17.10.2009 v Borovej pri Trnave. Organizátorom podujatia bol Cyklistický klub Olympik Trnava. Na technicky náročnej a rozmočenej trati tentokrát v kategórii žiakov zaslúžene zvíťazil cyklista MŠK Žiar nad Hronom Dominik Mihalčík pred Jurajom Bellanom R.C.T. Martin. Tretia priečka po výbornom výkone patrila opať žiarčanovi Nicolasovi Jelžovi. V kategórii kadetov sa z prvenstva opať radoval Ondrej Glajza z ŽP Šport Podbrezová. Kadet MŠK Žiar nad Hronom Samuel Šmondrk po nevýraznom výkone obsadil 13 miesto. V kategórii juniorov, ktorí štartovali s mužmi na 50 minút podal výborný výkon Lukáš Gebrlín, ktorý obsadil 3 miesto. Dominik Zaťko nestačil s najlepšími, zaostal a obsadil 5 miesto. Z víťazstva v kategórii mužov pri neúčasti najlepších (Svetový pohár Plzeň ) sa tešil pretekár ŽP Šport Podbrezová Matej Medveď. Tretie kolo Slovenského pohára v cyklokrose je na programe v nedeľu 25.10.2009 v Banskej Bystrici a pretekať sa bude v priestoroch plážového kúpaliska. F.Sitora