M-SR v cestnej cyklistike, NITRA.

08.08.2013 22:21:34

Cyklista Kristián Zimány Majstrom republiky.

Po spoločnom šampionáte Slovenskej a Českej republiky v cestnej cyklistike, ktoré sa konali koncom júna v Dubnici nad Váhom pre kategórie mužov a juniorov, boli na programe 3.a 4. augusta 2013 mládežnícke Majstrovstvá Slovenska, ktorých organizátorom bol Cyklistický klub Dynamax Nitra..

V sobotu 3.augusta 2013 bola v popoludňajších hodinách za tropickej horúčavy odštartovaná časovka jednotlivcov, so štartom i cieľom v Nitre. Kategória mladších žiakov absolvovala časovku na 7,5km, starší žiaci absolvovali časovku na 12km , kategória kadetov absolvovala 14,5km  a juniori absolvovali časovku na 19,5km. Pre kategóriu juniorov sa preteky konali ako ďalšie kolo Slovenského pohára. Nebojovali tieto kategórie o majstrovské tituly, ale „iba" o body do pohára.

Vzostupná výkonnosť cyklistov MŠK Žiar nad Hronom tesne pred šampionátom pasovala Žiarčanov do role favoritov. Ako prvý sa na trať majstrovskej časovky vydali mladší žiaci.  Titul Majstra Slovenska v tejto kategórii získal domáci pretekár Marek Bugár z CK Dynamax Nitra pred Dávidom Sikorom z CyS Žilina a tretím Andrejom Antalom z TJ Slávia ŠG Trenčín.  Časom 0:12:11  obsadil mladší  žiak MŠK Žiar nad Hronom Matúš Černek  pekné štvrté miesto. Tomáš Kamenský časom 0:13:30 obsadil 15 miesto. V kategórii starších žiakov titul Majstra Slovenska v časovke si odniesol časom 0:17:21 neporaziteľný Matúš Štoček z CyS Žilina pred Martinom Chrenom z CK Olympik Trnava. Bronz putoval do Žiaru zásluhou výborného výkonu Jakuba Varhaňovského. Ostatní starší žiaci MŠK obsadili Adam Foltán 13, Adrián Žarnovičan 17 a Matúš Valuška 21 miesto. Pre zdravotné problémy neštartovali Ľuboš Kovár a Lukáš Lajtoš. Veľkým želiezkom v ohni bol v kategórii kadetov, ktorý absolvovali časovku na 14,5km vedúci pretekár priebežného poradia Slovenského pohára Žiarčan Adrián Foltán. Tento pretekár v tohtoročnej sezóne potvrdzuje vynikajúcu výkonnosť, hlavne v jazde na čas. Foltán nesklamal, časovku išiel vyrovnane a na trati odovzdal svoje maximum. Jeho výsledný čas 0:21:08 min. ho v cieli pasoval medzi ašpirantov na titul. Víťazstvo a titul Majstra republiky v časovke si nakoniec prekvapujúco odniesol s náskokom 11 sekúnd pretekár ŠKC Dubnica Alex Zeman pred našim Foltánom. Tretie miesto obsadil pretekár PROefekt Košice Štefan Sanetrik. Ostatní kadeti MŠK obsadili Kristián Zimány 6, Henrich Hasch 7, Matej Foltán 9, Nicolas Jelža 14, Matej Truban 17 a Ján Gajdošík 23 miesto. Kategóriu juniorov Cyklistický klub MŠK neobsadil z dôvodu štartu Juraja Bellana na Svetovom pohári vo Francúzsku.

V nedeľu 4.augusta 2013 pokračovali mládežnícke Majstrovstvá SR za tropických horúčav  cestnými  pretekmi jednotlivcov z hromadným štartom. Majstrovská trať viedla náročným  členitým okruhom dlhým 28km so štartom i cieľom v obci Neverice. Kategória mladších žiakov absolvovala pretek na jeden okruh v celkovej dĺžke 28km. Prvenstvo si na páske v tvrdom špurte vybojoval opäť domáci Marek Bugár z CK Dynamax Nitra pred Dávidom Sikorom z CyS Žilina. Tretia priečka a bronz putoval do Žiaru zásluhou výborného výkonu Matúša Černeka. Bojovný výkon za ťažkých podmienok podal aj Tomáš Kamenský, ktorý obsadil 12 miesto. V kategórii starších žiakov, ktorý absolvovali dva okruhy, teda 56km sa Majstrom republiky stal zaslúžene Matúš Štoček z CyS Žilina pred Martinom Chrenom z CK Olympik Trnava a Danielom Masarykom z ŠKC Dubnica. Jakub Varhaňovský sa musel tentokrát uspokojiť s 5 miestom. Adam Foltán bol klasifikovaný na 15 a Adrián Žarnovičan na 16 mieste. Matúš Valuška pre obnovené zranenie neštartoval. V kategórii kadetov, ktorý absolvovali 3 okruhy  teda 84km  si prvenstvo po sólovom úniku odniesol cyklista MŠK Žiar nad Hronom Kristián Zimány. Druhé miesto obsadil Alex Zeman z ŠKC Dubnica a bronz putoval opäť do Žiaru zásluhou výborného záverečného špurtu Adriána Foltána. Aktívny Henrich Hasch obsadil piate miesto a v prvej desiatke sa umiestnil aj Matej Truban. Ján Gajdošík bol klasifikovaný na 13 a Matej Foltán 30 mieste. Družstvo kadetov podalo na trati kolektívny výkon s jasným cieľom získať majstrovský titul. Chlapci splnili taktické pokyny a všetkým patrí za ich výkon  poďakovanie a uznanie.

Ziskom jednej zlatej, jednej striebornej a troch bronzových medailí sa Cyklistický klub MŠK Žiar nad Hronom stal jedným z najúspešnejších klubov na domácom šampionáte.

Ihneď po skončení mládežníckeho šampionátu zasadala cestná komisia mládeže Slovenského zväzu cyklistiky, ktorá definitívne potvrdila nomináciu na 28.ročník Internationale ASKO Radjugendtour považované za neoficiálne Majstrovstvá Európy kadetov v Bad Tatzmannsdorf - Austria (11.-16.8.2013). Potešujúcou správou je skutočnosť, že v šesťčlennom reprezentačnom výbere Slovenska sa tomto významnom podujatí predstavia až traja cyklisti MŠK Žiar nad Hronom. Dôveru SZC dostali Kristián Zimány, Adrián Foltán a Henrich Hasch. Výber SR dopĺňajú cyklisti Alex Zeman ( ŠKC Dubnica ) Juraj Michalička ( CyS Žilina ) a Pavol Kvietok ( ŽP Šport Podbrezová ). Vedením družstva na 28. Ročníku Radjugendtour  boli poverený reprezentačný tréner  Vladimír Hnáth s asistentom Františkom Sitorom. Veríme, že chlapci naviažu na dobré výsledky z minulosti a k tomu im držíme palce.