M-SR v časovke do vrchu.

19.09.2013 22:48:50

Hasch kráľom vrchárov .

V sobotu 14. septembra 2013 sa na Martinských holiach uskutočnilo predposledné kolo Slovenského pohára mládeže v cestnej cyklistike časovkou do vrchu na Martinské hole.

Trať „etapy pravdy"  viedla od Autocampingu Turiec ( 434 m.n.m. ) až do  nadmorskej výšky 1240m.n.m. a merala 9500 metrov. Mladší žiaci sa ako prvý vydali na trať časovky. Ich trať vzhľadom na vek bola skrátená na 2500 metrov. Horúcim favoritom v tejto kategórii bol vedúci pretekár priebežného poradia  Slovenského pohára Marek Bugár z CK Dynamax Nitra. Ten potvrdil svoju suverenitu, bezpečne zvíťazil pred Dávidom Sikorom z CyS Žilina. Mladší žiaci MŠK Žiar nad Hronom podali na trati vyrovnaný výkon a obsadili Matúš Černek nepopulárne štvrté miesto, Matúš Terem deviate a Tomáš Kamenský desiate miesto.  V kategórii starších žiakov, ktorí absolvovali skrátenú časovku na 4700 metrov a končili v nadmorskej výške 810 m.n.m. sa prekvapenie nekonalo. Suverénny Matúš Štoček z CyS Žilina s prehľadom zvíťazil pred Matejom Turošíkom zo ŽP Šport Podbrezová. Starší žiaci MŠK obsadili Jakub Varhaňovský šieste, Adrián Žarnovičan ôsme, Matúš Valuška desiate, Lukáš Lajtoš jedenáste a Ľuboš Kovár sedemnáste miesto. Adam Foltán pre zdravotné problémy neštartoval. Kadeti absolvovali časovku až do výšky 980 m.n.m. , ktorá merala 6100 metrov. Ani v tejto kategórii sa prekvapenie nekonalo. Výborná forma kadeta MŠK Henricha Hascha v závere sezóny ho jednoznačne pasovala za favorita. Po suverénnom víťazstve v Slovenskom pohári v  časovke do vrchu Grajnár v Spišskej Novej Vsi si Hasch pripísal na svoje konto ďalšie víťazstvo. Druhá priečka patrila Milanovi Kováčovi z ŠKC Dubnica. Po bojovnom výkone na trati obsadili ostatní kadeti MŠK Nicolas Jelža 6, Kristián Zimány 8, Adrián Foltán 9, Matej Truban 13, Ján Gajdošík 16 a Matej Foltán 23 miesto.

Finálovým podujatím Slovenského pohára mládeže v cestnej cyklistike boli v nedeľu 15. septembra 2013 odštartované v obci Lubina Majstrovstvá Slovenska v časovke do vrchu. Po výborných výkonoch rozšírili cyklisti MŠK Žiar nad Hronom svoju medailovú bilanciu na domácich šampionátoch o jednu zlatú a jednu bronzovú medailu.  Náročná majstrovská časovka dlhá 11500 metrov viedla z obce Lubina na vrchol Veľkej Javoriny 920 m.n.m.   Mladší žiaci absolvovali skrátenú časovku na 4900 metrov a titul Majstra Slovenska v tejto kategórii si odniesol  pretekár CK Dynamax Nitra Marek Bugár pred Dávidom Sikorom z CyS Žilina. Bronzovú medailu získal po výbornom výkone cyklista MŠK Žiar nad Hronom Matúš Černek. Tomáš Kamenský zabojoval a obsadil desiate , Matúš Terem dvanáste miesto. Starší žiaci absolvovali rovnako dlhú trať ako mladší a titul Majstra Slovenska si v tejto kategórii zaslúžene odniesol Matúš Štoček z CyS Žilina pred Marekom Cverenkárom z TJ Slávia ŠG Trenčín. Bronz putoval do Podbrezovej zásluhou Mateja Turošíka. Starší žiaci MŠK obsadili Jakub Varhaňovský piate, Adrián Žarnovičan siedme, Lukáš Lajtoš 14, Matúš Valuška 15 a Ľuboš Kovár 19 miesto. Kategória kadetov absolvovala majstrovskú časovku na 11500 metrov s náročnými miestami až 14% stúpaniami. Horúci favorit na titul Majstra republiky v časovke do vrchu cyklista MŠK Žiar nad Hronom Henrich Hasch nenechal nič na náhodu a po famóznom výkone na trati s prehľadom zvíťazil a zaslúžene sa stal kráľom vrchárov. So stratou 01:12,00 min. obsadil druhé miesto Juraj Michalička z CyS Žilina. Bronz putoval do Dubnice zásluhou Milana Kováča.  Skvelý výkon na trati ale hlavne dosiahnutý čas Hasha ocenili viacerí  odborníci, pretože by zvíťazil aj medzi juniormi. Zabojovali aj ostatní kadeti MŠK a obsadili Nicolas Jekža 5, Kristián Zimány 7, Matej Truban 13, Adrián Foltán 15, Ján Gajdošík 17 a Matej Foltán 27 miesto. V kategórii juniorov sa na šampionáte do vrchu nepredstavil náš najúspešnejší junior Juraj Bellan, ktorý absolvuje s národným tímom v zahraničí záverečnú prípravu pred blížiacimi sa Majstrovstvami sveta v cestnej cyklistike v talianskej  Florencii, kde sa predstaví v časovke jednotlivcov 24.9.2013  a v cestnom preteku s hromadným štartom 27.9.2013.  Držíme palce a veríme, že to bude pre žiarsku cyklistiku dôstojná bodka za sezónou.