Foltán lídrom Slovenského pohára

19.04.2012 10:19:29

V sobotu 14. apríla 2012 bola časovkou jednotlivcov  v Trnave odštartovaná dlhodobá súťaž Slovenského pohára v cestnej cyklistike. Žiarski cyklisti v „etape pravdy"  potvrdili rolu favorita a dobrú pripravenosť na sezónu.
Organizátorom úvodného kola Slovenského pohára bol Cyklistický klub Olympik Trnava. Trať časovky jednotlivcov viedla z Trnavy v smere na Malženice. Profilom mierne zvlneným sa jednalo o nie príliš náročnú časovku, no silný nárazový vietor dokonale preveril fyzickú pripravenosť cyklistov. Mladší žiaci absolvovali časovku na 5km a jej víťazom sa stal časom 09:36,15 pretekár CyS Žilina Štefan Michalička pred Andrejom Antalom z TJ Slávia ŠG Trenčín. Najrýchlejším so žiarskych cyklistov bol v tejto kategórii  Matúš Černek , ktorý obsadil  časom 10:14,80 tretie miesto. Výborne si počínali aj Adam Foltán, ktorý obsadil piate miesto a Tomáš Kamenský, ktorý  vo svojom premiérovom preteku obsadil pekné desiate miesto. Kategória starších žiakov absolvovala časovku na 10km a svoje prvé tohtoročné   víťazstvo si na svoje konto pripísal časom 14:28,76 žiarsky cyklista  Adrian Foltán. Ten podal na trati bezchybný a vyrovnaný výkon, výborne si poradil s nepríjemným  nárazovým  vetrom a jasne zvíťazil pred žilinčanmi Matúšom Stočekom a Tomášom Personom.  V bodovanej desiatke sa na ôsmom mieste umiestnil Matej Foltán a Henrich Hasch. Ján Gajdošík a Jakub Varhaňovský po iba priemernom výkone obsadili 18 a 19 miesto. Aj v kategórii kadetov putovalo víťazstvo do Žiaru nad Hronom a to v podobe Juraja Bellana, ktorý  na trati 15km dlhej dosiahol čas 22:30,79 a bezpečne zvíťazil pred klubovým spolujazdcom Nicolasom Jelžom. Výborný výkon podali aj Matej Truban a Kristián Zimány, ktorý obsadili piate a šieste miesto. Na základe mimoriadnych výsledkov v sezóne 2011 bol  náš najúspešnejší kadet David Zverko  pre sezónu 2012 ostaršený a pre preteky Slovenského pohára preradený do kategórie juniorov. Zverko vo svojej premiére u juniorov potvrdil svoj mimoriadny talent a na trati časovky 20km dlhej dosiahol čas 28:34,67 a zaostal za víťazným Máriom Daškom z TJ Slávia ŠG Trenčín len o štyri sekundy a obsadil pekné druhé miesto.
V nedeľu 15.4.2012 pokračovali preteky Slovenského pohára druhým kolom, ktoré sa išlo v Suchej nad Parnou. Cestný pretek sa išiel ako VI. ročník Župnej olympiády mládeže a jeho organizátorom bol opäť Cyklistický klub Olympik Trnava. Trať druhého kola Slovenského pohára viedla zo Suchej nad Parnou cez Košolnú, Dlhú, Dolné Orešany, Horné Orešany do cieľa v Suchej nad Parnou. Mierne zvlnený okruh 23km dlhý nebol svojim profilom príliš náročný a preto o víťazovi  v jednotlivých kategóriach sa rozhodovalo až v záverečnom hromadnom špurte. Kategória mladších žiakov absolvovala jeden okruh . Jej víťazom sa stal pretekár CyS  Žilina Štefan Michalička pred výborne jazdiacimi  žiarčanmi Matúšom Černekom a Adamom Foltánom.  Tomáš Kamenský po bojovnom výkone obsadil  bodované desiate miesto.  O víťazovi kategórie starších žiakov sa po 46km rozhodovalo v špurte vedúcej šesť člennej skupiny v ktorej mali žiarski cyklisti zastúpenie v talentovanom Adrianovi Foltánovi a stále sa zlepšujúcom Henrichovi Haschovi.  Foltán s prehľadom zvíťazil pred Alexom Zemanom s ŠKC Dubnica a Matúšom Štočekom z CyS Žilina. Po dvoch víťazstvách sa tak Adrian Foltán ujal vedenia v Slovenskom pohári starších žiakov. So stratou vyše dvoch minút boli v hlavnej skupine  klasifikovaný Ján Gajdošík na 12 mieste, Matej Foltán na 16 a Jakub Varhaňovský na 20 mieste.  V kategórii kadetov, ktorý absolvovali  trať dlhú  69km o svojom víťazstve rozhodol  v záverečnom špurte vedúcej 26 člennej skupiny pretekár ŠKC Dubnica Ferdinand Barták pred našim Matejom Trubanom.  Nicolas Jelža obsadil nepopulárne 4 miesto, Kristián Zimány 5 , Juraj Bellan 11 a Filip Gašpar po kolízii 26 miesto. Víťazom kategórie juniorov, ktorý absolvovali pretek na 92km sa stal maďarský pretekár Bence Nagyernei z SZKE Szekszárd.  David Zverko prišiel v hlavnom peletóne a bol klasifikovaný na 13 mieste.
Už v dňoch 21 a 22. apríla 2012 čaká na žiarskych cyklistov ďalšie  náročné podujatie a to preteky  Českého pohára Cofidis  v Kyjove.