Dni cyklistiky na Spiši v réžii žiarskych cyklistov

17.09.2009 00:00:00
V dňoch 12.a 13.septembra 2009 pokračoval Slovenský pohár v cestnej cyklistike už tradičným podujatím ? Dni cyklistiky na Spiši?, konaných pod patronátom mesta Spišská Nová Ves. Organizátorom podujatia bol Cykloklub Spišská Nová Ves v spolupráci s CVČ . 39.ročník časovky do vrchu bol odštartovaný v sobotu 12.9.2009 so štartom v časti Novoveská Huta (560m.n.m.) a cieľom na vrchole horského prechodu Grajnár v nadmorskej výške 1023 m.n.m. v celkovej dĺžke 11,2km. Ako prvý odštartovali juniori, kde po dobrom výkone obsadil Filip Filipčík časom 25:19min. druhé miesto. Časom 24:08 min. si prvenstvo odniesol domáci pretekár Johan Schwabik . V kategórii kadetov sa prekvapujúco z víťazstva radoval pretekár ŠKC Dubnica Juraj Špánik, ktorý zvíťazil časom 25:59min. Kadeti MŠK Žiar nad Hronom Dominik Zaťko obsadil časom 27:02 min. deviate miesto a Lukáš Vaš časom 38:28 min. 24. miesto. Kategórie mladších a starších žiakov pretekali na skrátenej trati dlhej 4,6km so štartom v obci Hnilčík (765m.n.m.) a cieľom na Grajnár i (1023m.n.m.) V kategórii starších žiakov potvrdil cyklista MŠK Žiar nad Hronom David Zverko svoje vrchárske schopnosti a suverénne zvíťazil časom 10:33 min. pred Milanom Holomkom zo Smoleníc. Samuel Šmondrk obsadil časom 12:00 min. siedme miesto. V kategórii mladších žiakov zvíťazil časom 12:21 min. cyklista CyS Žilina Juraj Mihalička pred vedúcim pretekárom Slovenského pohára Dominikom Mihalčíkom z MŠK Žiar nad Hronom, ktorý zaostal za víťazom necelých päť sekúnd . Nicolas Jelža obsadil časom 13:26 min. štvrté miesto. V nedeľu 13.9.2009 bol na programe ,,Dní cyklistiky na Spiši,, už 54.ročník kritéria ,,O štít mesta Spišská Nová Ves,,. Pretekalo sa na Radničnom námestí , okruhu dlhom 1600 metrov. Kategória mladších žiakov bola odštartovaná bez zastúpenia cyklistov MŠK Žiar nad Hronom a CyS Žilina, ktorí odcestovali na finále Slovenského pohára v horskej cyklistike na Babe, kde Dominik Mihalčík zvíťazil a stal sa aj celkovým víťazom dlhodobej súťaže Slovenského pohára v horskej cyklistike v tejto kategórii. Víťazom kritéria mladších žiakov ,,O štít mesta Spišská Nová Ves,, sa tak stal pretekár CK Ansima Moldava nad Bodvou Gabriel Gáll. Pretek starších žiakov, ktorí absolvovali 9 okruhov bodovacej jazdy sa išiel v réžii cyklistov MŠK Žiar nad Hronom. Ihneď po štarte sa vydal na sólový únik Samuel Šmondrk ku ktorému sa po čase pridal David Zverko, aby spoločne unikli súperom. Vzornou spoluprácou na trati dotiahli svoju jazdu do úspešného konca a tak sa v cieli tešili Samuel Šmondrk z prvého a David Zverko z druhého miesta. Splnenie taktických pokynov a nesmierna túžba po víťazstve priniesli svoje ovocie a obom starším žiakom MŠK Žiar nad Hronom sa dostalo ocenia na otvorenej scéne. Kadeti absolvovali 15 okruhov bodovacej jazdy a prvenstvo v tejto kategórii putovalo do Žiliny zásluhou Jakuba Buča. Dominik Zaťko napriek pokusom o samostatný únik obsadil s počtom 11 bodov nepopulárne štvrté miesto. Lukáš Vaš bol klasifikovaný bez bodového zisku na 13. mieste. Na kategóriu juniorov čakalo 18 okruhov bodovacej jazdy. Pekné šprintérske súboje do polovice preteku predvádzali medzi sebou domáci Johan Schwábik a Tomáš Ažaltovič z SŠŠ Trenčín. Sólovým únikom, ktorý dotiahol až do víťazného konca ich však zaskočil cyklista MŠK Žiar nad Hronom Filip Filipčík. Predvedeným výkonom v časovke a víťazstvom v kritériu si Filipčík zabezpečil miesto v nominácii reprezentačného družstva juniorov na záverečnom podujatí Svetového pohára etapových pretekoch kategórie 2.1 ,,Kroz Istria,, , ktorého štart je 18.9.2009 v Pule. F.Sitora