Cyklistická sezóna v plnom prúde

07.09.2009 00:00:00
V uplynulých dňoch sa cyklisti MŠK Žiar nad Hronom predstavili na viacerých významných cyklistických podujatiach. V sobotu 15.augusta 2009 štartovali na pretekoch Kriterijnej ligy SR v Rajeckých Tepliciach a v nedeľu 16.augusta 2009 na pretekoch Slovenského pohára v cestnej cyklistike v Žiline. Kritérium na 900 metrovom okruhu v uliciach Rajeckých Teplíc absolvovali mladší žiaci na 6 okruhov bodovacej jazdy a zaslúžené víťazstvo si po suverénnom výkone odniesol domáci pretekár CyS Žilina Juraj Michalička. Mladší žiaci MŠK Žiar nad Hronom obsadili po priemernom výkone Nicolas Jelža siedme a Henrich Hasch ôsme miesto. Kategória starších žiakov, ktorá absolvovala 15 okruhov bodovacej jazdy sa išla opať v réžii pretekárov CyS Žilina, ktorí sa na toto podujatie pripravili skutočne dobre. Suverénnym víťazom sa stal Patrik Urbanec pred klubovým spolujazdcom Martinom Dubeňom obaja CyS Žilina. Starším žiakom MŠK sa ušlo Dávidovi Zverkovi tretie miesto , Samuelovi Šmondrkovi piate miesto a Karolovi Haschovi šesťnáste miesto. Na štarte kategórie kadetov chýbal Dominik Zaťko, ktorý v tomto čase absolvoval s reprezentáciou Slovenska medzinárodné cyklistické etapové preteky 24. INT. ASVO ? Radjugentour v rakúskom Pinkafelde. Juniori absolvovali cyklistické kritérium v uliciach Rajeckých Teplíc ako III. etapu Medzinárodných cyklistických pretekov juniorov ?Cena Slovenska? kde MŠK Žiar nad Hronom reprezentoval vedúci pretekár priebežného poradia Slovenského pohára Filip Filipčík. Filipčík figuroval po dvoch etapách na 22. mieste so stratou 11:39 min. na vedúceho pretekára v žltom Johana Schwabika zo Spišskej Novej Vsi. Na 30 okruhoch mali juniori dve rýchlostné prémie na ktorých bol Filipčík aktívny a umiestnil sa dvakrát na štvrtom mieste. Peletón prišiel do cieľa pohromade Filipčík bol klasifikovaný v cieli na 17. mieste . V priebežnom hodnotení Medzinárodných cyklistických pretekoch juniorov ?Cena Slovenska? sa nič nezmenilo a Schwabik si udržal žltý trikot do poslednej etapy, tak ako Filipčík, ktorému patrilo 22. miesto. V nedeľu 16.augusta 2009 pokračoval v Lalinku seriál Slovenského pohára cestnými pretekmi jednotlivcov s hromadným štartom. Mladší žiaci absolvovali pretek na 25km so štartom v obci Lalinok a cieľom v obci Kolárovice- časť Škrouby. Prvenstvo na páske získal opať domáci pretekár Juraj Michalička z CyS Žilina. Mladší žiaci MŠK Žiar nad Hronom Henrich Hasch a Nicolas Jelža obsadili piate a siedme miesto. Starší žiaci absolvovali pretek na 32 km so štartom v obci Lalinok a cieľom na vrchole stúpania na Melocik. Prvenstvo aj v tejto kategórii patrilo domácemu pretekárovi CyS Žilina Patrikovi Urbancovi, ktorý o svojom víťazstve rozhodol až tesne v záverečných metroch v neúprosnom boji s pretekárom MŠK Žiar nad Hronom Dávidom Zverkom. Druhé miesto Zverka teší, ale ešte viac potešil jeho výkon na trati a túžba po víťazstve. Samuel Šmondrk bol klasifikovaný na deviatom mieste a Karol Hasch na sedemnástom. Juniori absolvovali záverečnú štvrtú etapu na Medzinárodných pretekoch ?Cena Slovenska? dlhú 126km. V stúpaní na Melocik sa na čele sformovala vedúca 15 členná skupina v ktorej s prehľadom jazdil aj Filipčík. Zhruba 40km pred cieľom sa ocitol však v páde, po ktorom musel odstúpiť z preteku a tak sa pre neho ?Cena Slovenska? skončila. Dlhodobá súťaž Slovenského pohára v cestnej cyklistike mládeže pokračovala 22.augusta 2009 pretekmi 49. ročníka Medzinárodných cyklistických pretekov Slovenské Pyreneje v Kláštore pod Znievom. V kategórii mladších žiakov obsadili cyklisti MŠK Žiar nad Hronom Dominik Mihalčík 4.miesto, Nicolas Jelža 5.miesto a Henrich Hasch 7.miesto. V kategórii starších žiakov si po výbornom výkone na trati odniesol prvenstvo cyklista MŠK Žiar nad Hronom Dávid Zverko z minútovým náskokom pred vedúcim pretekárom priebežného poradia Slovenského pohára Patrikom Urbancom z CyS Žilina. Samuel Šmondrk obsadil 6.miesto a Karol Hasch 19.miesto. V kategórii kadetov, ktorí absolvovali pretek na 51km sa v záverečnom špurte vedúcej 11 člennej skupiny umiestnil Dominik Zaťko na deviatom mieste. Víťazstvo si odniesol Marek Mihálik z Dukly Bratislava. Kategória juniorov bola bez žiarskeho zastúpenia, nakoľko v tomto termíne absolvoval Filip Filipčík s reprezentáciou SR Medzinárodné etapové preteky zaradené do kalendára UCI v Srbsku. V záverečnej etape obsadil Filipčík 3.miesto a posunul sa v celkovom hodnotení na konečné 9. miesto ako najlepší z výberu Slovenska. 1.9.2009 absolvovali cyklisti MŠK Žiar nad Hronom preteky Kriterijnej ligy SR v Smoleniciach. Okruh ulicami obce meral 1200 metrov a mladší žiaci ho išli na šesť okruhov bodovacej jazdy. Po peknom výkone na trati si prvenstvo odniesol Dominik Mihalčík z MŠK Žiar nad Hronom pred Jurajom Michaličkom z CyS Žilina. Tretia priečka patrila opať žiarčanom a to Henrichovi Haschovi. Nicolas Jelža obsadil šieste miesto a Filip Gašpar desiate. V priebežnom hodnotení Slovenského pohára mladších žiakov si vedenie upevnili cyklisti MŠK Žiar nad Hronom, keď figurujú Dominik Mihalčík na prvom mieste, Nicolas Jelža na druhom mieste a Henrich Hasch na treťom mieste. V kategórii starších žiakov, ktorí absolvovali 12 okruhov bodovacej jazdy si prvenstvo odniesol Patrik Urbanec z CyS Žilina pred Samuelom Šmondrkom z MŠK Žiar nad Hronom. Dávid Zverko obsadil štvrté miesto a Karol Hasch osemnáste. V kategórii kadetov, ktorí absolvovali 21 okruhov bodovacej jazdy zvíťazil Tomáš Žucha z CyS Žilina. Dominik Zaťko prišiel do cieľa vo vedúcej skupine a obsadil ôsme miesto. Juniori absolvovali 30 okruhov bodovacej jazdy a víťazom sa stal pretekár Slávie Športová škola Tenčín Jaroslav Chalás. Jediný zástupca MŠK Žiar nad Hronom v tejto kategórii Filip Filipčík obsadil ôsme miesto. Ihneď po skončení Kritérijnej ligy SR v Smoleniciach odcestoval Filipčík s reprezentáciou SR na etapové preteky kategórie 2.1 UCI Giro Internazionale Della Lunigiana v Taliansku, ktoré sú záverečnou prípravou výberu Slovenska na blížiace sa preteky Svetového pohára juniorov Kroz Istria (18.9.-20.9.2009) František Sitora