Cyklisti MŠK na Českom pohári.

10.04.2014 20:12:48

Cyklisti MŠK odštartovali novú sezónu na Českom pohári.

Úvodným podujatím Českého pohára mládeže v cestnej cyklistike  odštartovali žiarsky cyklisti v sobotu 5.4.2014 v Plzni  sezónu 2014. O cenné pódiové umiestnenie sa postaral kadet Adrián Foltán.

Organizátorom 1.kola Českého pohára mládeže v cestnej cyklistike bol agilný Cyklistický klub TJ ZČE Plzeň.  Pretek sa jazdil na rýchlom 1050 metrov dlhom okruhu cyklodromu na Lopatárni. Počasie cyklistom prialo a tak sme sa všetci tešili na kvalitné šprintérske súboje. V štyridsať člennom štartovnom poli starších žiakov mali žiarsky cyklisti zastúpenie v dvojici Adam Foltán a Lukáš Lajtoš. V bodovacom preteku na 15 okruhov si obaja počínali dobre, jazdili aktívne s prehľadom a bez výkonnostných problémov, hlavne Adam Foltán ukazoval svoje prednosti pri stíhacej jazde. Celkovým víťazom bodovacieho preteku starších žiakov sa nakoniec stal s počtom 26 bodov pretekár Dukly Praha Matouš Měšťan.  Lukáš Lajtoš obsadil 13 a Adam Foltán 22 miesto.  V početnom 56 člennom štartovnom poli kadetov mala svoje zastúpenie aj pätica žiarskych cyklistov v zložení Adrián Foltán, Henrich Hasch, Jakub Varhaňovský, Ján Gajdošík a Matej Foltán. Kadeti absolvovali bodovací pretek na 24 okruhov. Už v prvej bodovacej jazde pripravili kadeti MŠK svojmu šprintérskemu lídrovi   ( vláčik ) výbornú pozíciu do špurtu , ktorý Adrián Foltán zúročil vo svoje suverénne víťazstvo. Od tejto chvíle sa zvýšila pozornosť súperov na žiarsky tím a hlavne Foltána . V rýchlom a v závere aj nervóznom preteku poznačenom viacerými pádmi, ktoré neobišli ani nás, si víťazstvo nakoniec s počtom 28 bodov odniesol pretekár Mapei Cyklo Kaňkovský Jakub Otruba a pred našim Adriánom Foltánom. Ostatní kadeti MŠK po skvelej tímovej spolupráci za ktorú im patrí uznanie obsadili Hasch 12, Varhaňovský 14, Gajdošík 33 a Matej Foltán 40 miesto. V 57 člennom štartovnom poli juniorov, ktorí absolvovali bodovací pretek na 40 okruhov sa drese MŠK predstavili Juraj Bellan, David Zverko, Kristián Zimány, Nicolas Jelža a Matej Truban. Víťazstvo v tejto kategórii si nakoniec odniesol s počtom 32 bodov pretekár Mapei Cyklo Kaňkovský Michal Brázda. Juraj Bellan obsadil 7, David Zverko 13 miesto a obaja podali kvalitné výkony. Matej Truban obsadil 27, Nicolas Jelža 40 a Kristián Zimány pre pád pretek nedokončil.

V nedeľu 6.4.2014 pokračoval Český pohár mládeže v cestnej cyklistike druhým kolom, ktorého organizátorom bol Cyklistický klub Příbram. Pretek sa jazdil na 12,5 km dlhom okruhu so štartom i cieľom v obci Dlouhá Lhota neďaleko mesta Příbram. Profil trate bol mierne zvlnený no pretek sprevádzal silný nárazový vietor. Starší žiaci absolvovali 3 okruhy spolu 37,5km a víťazstvo si odniesol pretekár CyS Žilina Matej Blaško. Adam Foltán bol po výbornom výkone na trati klasifikovaný na siedmom mieste a Lukáš Lajtoš na 22. Kadeti absolvovali pretek na štyri okruhy spolu 50km. Víťazstvo v tejto kategórii si opäť odniesol pretekár Mapei Cyklo Kaňkovský Jakub Otruba. Adrián Foltán obsadil nepopulárne štvrté miesto, Henrich Hasch poznačený sobotňajším pádom 17, Jakub Varhaňovský 21, Ján Gajdošík 23 a Matej Foltán po skvelej práci na trati 25 miesto. Príjemný pohľad sa nám naskytol v preteku juniorov , ktorí absolvovali 7 okruhov spolu 87,5km. Počas celého preteku hýril aktivitou David Zverko, ktorý i keď nakoniec nezvíťazil, obsadil 6 miesto a naznačil, že to zo svojím návratom myslí vážne. Aj Juraj Bellan podal v preteku kvalitný výkon a obsadil piate miesto. Matej Truban a Nicolas Jelža v závere nestačili tempu vedúcej skupiny, zaostali a obsadili 40 a 45 miesto. Kristián Zimány napriek nepríjemnému zraneniu zo soboty nastúpil na štart, no jeho zranenie nakoniec poznačilo jeho výkon a obsadil 48 miesto. Štart na pretekoch v Plzni a Dlouhej Lhote mal pre cyklistov MŠK  prípravný charakter a bol zameraný na prvé vrcholné podujatia, ktoré sú pre juniorov 12.4.2014 pretek Svetového pohára Paríž - Roubaix , na ktorom sa predstaví v drese Slovenska Juraj Bellan a pre kadetov 9.-11.5.2014 Medzinárodné etapové preteky zaradené do kalendára UCI „ Závod míru nejmladších " v českom Jevíčku.

Už v dňoch 12.a13.4.2014 čaká na žiarskych cyklistov ďalšia náročná previerka a to úvodné preteky Slovenského pohára v Suchej nad Parnou, ktorého organizátorom je Cyklistický klub Olympik Trnava.