Cyklista Zverko trojnásobným Majstrom republiky

30.12.2009 00:00:00

Vyvrcholením cyklokrosovej sezóny 2009 boli v sobotu piateho decembra v Pravenci mládežnícke Majstrovstvá Slovenska v cyklokrose. Organizátorom cyklokrosového šampionátu boli agilný a skúsený nadšenci cyklokrosu z CK Pravenec pod vedením bývalého cyklokrosového reprezentanta Romana Barényiho. Majstrovská trať viedla 3,5 km dlhým okruhom v lesoparku sídliska Kolónia a SOU v Pravenci. Prognóza o náročnosti trate sa naplnila a pretekári boli dokonale preverení po stránke fyzickej, technickej, ale hlavne psychickej. Častými zmenami povrchu trate, asfalt, tráva a hlavne blato dochádzalo pri nekoncentrovaní sa k pádom a chybám, ktoré mnohých pretekárov pripravili o možnosť dobrého umiestnenia. Úvod šampionátu už tradične patril kategórii starších žiakov, ktorí absolvovali pretek na 20 minút. Cyklistický klub MŠK Žiar nad Hronom reprezentovali v tejto kategórii David Zverko, Dominik Mihalčík, Nicolas Jelža a Henrich Hasch. Horúcim favoritom na titul Majstra republiky bol práve cyklista MŠK Žiar nad Hronom David Zverko, ktorý podával v uplynulých kolách Slovenského pohára vynikajúce výkony. Zverko systémom štart ? cieľ , potvrdil rolu favorita a po bezchybnom výkone zaslúžene zvíťazil a získal titul Majstra Slovenskej republiky v cyklokrose pre rok 2009. Prvenstvom v cyklokrose sa stal v tejto sezóne už trojnásobným Majstrom Slovenska. Dominik Mihalčík obsadil napriek zdravotným problémom po bojovnom výkone piate miesto, Nicolas Jelža obsadil deviate miesto a nepotvrdil pozíciu tretieho pretekára v priebežnom hodnotení Slovenského pohára v cyklokrose. Nádejný Henrich Hasch bol klasifikovaný na jedenástom mieste a vzhľadom na svoj mladý vek bol šampionát pre neho výbornou prípravou ale hlavne skúsenosťou. V kategórii kadetov, ktorí štartovali na 30 minút reprezentoval MŠK Žiar nad Hronom Samuel Šmondrk, ktorý svojím výkonom sklamal a obsadil po slabom výkone jedenáste miesto. Majstrom Slovenska v tejto kategórii sa stal suverénny Ondrej Glajza zo ŽP Šport Podbrezová. Juniori absolvovali pretek na 40 minút a MŠK Žiar nad Hronom reprezentovali Lukáš Gebrlín a Dominik Zaťko. Pre túto kategóriu to bol nominačný pretek pre účasť na Majstrovstvá sveta v cyklokrose, ktoré sa budú konať 30.1.2010 v Tábore. Lukáš Gebrlín do šampionátu figuroval na treťom mieste v priebežnom hodnotení Slovenského pohára a jeho plusom bol vek, pretože aj v budúcej sezóne bude pretekať v kategórii juniorov. Gebrlín podal na trati výkon na hranici svojich možností, nesklamal aj napriek tomu, že obsadil nepopulárne štvrté miesto. Dominik Zaťko zabojoval obsadil šieste miesto a podal svoj najlepší výkon v tohtoročnej cyklokrosovej sezóne. Majstrom republiky v tejto kategórii sa stal pretekár Slávie ŠŠ Kellys Trenčín Jaroslav Chalás. Ihneď po skončení šampionátu zasadala komisia cyklokrosu SZC a na návrh reprezentačného trénera rozhodla o nominácii slovenských cyklokrosorárov na svetový šampionát v českom Tábore. Lukáš Gebrlín dostal dôveru a tak sa na štart Majstrovstiev sveta v cyklokrose sa postaví historicky po prvý raz cyklista MŠK Žiar nad Hronom. V histórii žiarskeho cyklokrosu mal najbližšie k účasti na Majstrovstvá sveta v roku 1988 v španielskom Getschi , junior Stanislav Španko, ktorý bol prvým náhradníkom. Napriek množstvu zdravotných problémov a zranení počas sezóny 2009 dokázali cyklisti MŠK Žiar nad Hronom získať na republikových šampionátoch desať medailí a priviesť štyri tituly Majstra republiky, prebojovať sa na Majstrovstvá Európy a Sveta v cestnej cyklistike ako aj na Majstrovstvá sveta v cyklokrose. Gratulujeme a nech vám to šlape aj v roku 2010. F.S.