Cyklista Dávid Zverko Majstrom republiky

07.08.2009 00:00:00
Po spoločnom šampionáte Slovenskej a Českej republiky v cestnej cyklistike, ktoré sa konali koncom júna v Bánovciach nad Bebravou pre kategórie mužov a juniorov, boli na programe 1.a 2. augusta 2009 mládežnícke Majstrovstvá Slovenska, ktorých organizátorom bol Cyklistický spolok Žilina. V sobotu 1.augusta 2009 bola v popoludňajších hodinách odštartovaná časovka jednotlivcov, so štartom i cieľom v obci Čičmany s obrátkou v smere na Rajec. Kategória mladších žiakov absolvovala časovku na 5km, starší žiaci absolvovali časovku na 10km a kategória kadetov a juniorov absolvovali časovku na 15km. Pre kategórie mladších žiakov a juniorov sa preteky konali ako ďalšie kolo Slovenského pohára. Nebojovali tieto kategórie o majstrovské tituly, ale ?iba? o body do pohára. Vzostupná výkonnosť cyklistov MŠK Žiar nad Hronom tesne pred šampionátom pasovala Žiarčanov do role favoritov. Čas 16:01 min. staršieho žiaka Dávida Zverka bol po prejazde cieľovou páskou dlho najlepší a ohroziť ho mohol už len vedúci pretekár priebežného poradia Slovenského pohára cyklista CyS Žilina Patrik Urbanec. Nestalo sa. Titul Majstra Slovenska v časovke jednotlivcov zaslúžene získal objav sezóny 2009 cyklista MŠK Žiar nad Hronom Dávid Zverko. Druhé miesto obsadil časom 16:52 min. Milan Holomek zo Smoleníc a až tretia priečka sa ušla Patrikovi Urbancovi. Časom 18:03 min. obsadil starší žiak MŠK Žiar nad Hronom Samuel Šmondrk ôsme miesto. Veľkým želiezkom v ohni bol v kategórii kadetov, ktorý absolvovali časovku na 15km Žiarčan Dominik Zaťko. Tento pretekár v tohtoročnej sezóne potvrdzuje vynikajúcu výkonnosť, hlavne v jazde na čas. Zaťko nesklamal, časovku išiel vyrovnane a na trati odovzdal svoje maximum. Jeho výsledný čas 22:07 min. ho v cieli pasoval medzi ašpirantov na titul. Víťazstvo a titul Majstra republiky v časovke si nakoniec s náskokom necelých troch sekúnd odniesol pretekár CK MTB Dohňany Ján Chalupčík. Zaťko získal striebro a bronz si odniesol Ľuboš Malovec z Olympiku Trnava. Kategória mladších žiakov absolvovala časovku na 5km a prvenstvo si zaslúžene odniesol vedúci pretekár priebežného hodnotenia Slovenského pohára Dominik Mihalčík z MŠK Žiar nad Hronom časom 08:59min. Ostatní mladší žiaci Cyklistického klubu MŠK Žiar nad Hronom obsadili Nicolas Jelža časom 09:22 min. štvrté miesto, Henrich Hasch časom 09:26 min. piate a Filip Gašpar časom 10:09 min. jedenáste miesto. V kategórii juniorov si prvenstvo v časovke na 15km odniesol časom 20:06 min. Johan Schwabik zo Spišskej Novej Vsi. Jediný zástupca CK MŠK Žiar nad Hronom v tejto kategórii Filip Filipčík obsadil časom 22:25 min. desiate miesto. V nedeľu 2.augusta 2009 pokračovali mládežnícke Majstrovstvá SR cestnými pretekmi jednotlivcov . Majstrovská trať viedla členitým okruhom dlhým 9km z Tužinej v smere na Chvojnicu, ďalej Nitrianskym Pravnom do cieľa v obci Tužiná. Kategória mladších žiakov absolvovala pretek na dva okruhy v celkovej dĺžke 18km. Prvenstvo si na páske v tvrdom špurte vybojoval Juraj Michalička z CyS Žilina pred Dominikom Mihalčíkom z MŠK Žiar nad Hronom. Aj tretia priečka patrila Žiarčanovi Henrichovi Haschovi. Nicolas Jelža obsadil piate a Filip Gašpar jedenáste miesto. V kategórii starších žiakov, ktorý štartovali na štyri okruhy, teda 36km sa o titule Majstra republiky rozhodlo až v záverečnom šprinte vedúcej dvojice uprchlíkov, Patrik Urbanec z CyS Žilina a Dávid Zverko CK MŠK Žiar nad Hronom . Tesným víťazstvom na cieľovej páske putoval titul Majstra republiky nakoniec do Žiliny, striebro do Žiaru nad Hronom. So stratou zhruba piatich minút na víťaza bol klasifikovaný na 11. Samuel Šmondrk. V kategórii kadetov, ktorý absolvovali 8 okruhov teda 72km si prvenstvo po sólovom úniku odniesol pretekár CyS Žilina Jakub Bučo. Zaťko prišiel do cieľa vo vedúcej skupine zhruba s minútovou stratou na šiestom mieste. Juniori absolvovali pretek na 12 okruhov v celkovej dĺžke 108km a suverénnym víťazom tejto kategórie sa po samostatnom úniku stal Johan Schwabik zo Spišskej Novej Vsi. Filip Filipčík obsadil šieste miesto. Celkovým ziskom jednej zlatej a dvoch strieborných medailí sa Cyklistický klub MŠK Žiar nad Hronom stal druhým najúspešnejším klubom na šampionáte za víťazným CyS Žilina. Ihneď po skončení mládežníckeho šampionátu zasadala cestná komisia mládeže, ktorá definitívne potvrdila nominácie na Majstrovstvá sveta juniorov v Moskve (7.-9.8.2009) a neoficiálne Majstrovstvá sveta kadetov v Pinkafelde - Austria (10.-14.8.2009). Potešujúca pre Cyklistický klub MŠK Žiar nad Hronom je skutočnosť, že v cestnom preteku jednotlivcov bude na svetovom šampionáte reprezentovať Slovenskú republiku junior Filip Filipčík a rakúskom Pinkafelde sa drese Slovenska predstaví kadet Dominik Zaťko.