Cena Krupiny

01.05.2008 00:00:00
V sobotu 26.4.2008 pretekom Kriterijnej ligy SR bol odštartovaný Slovenský pohár cestných cyklistov pre rok 2008. Príjemné slnečné počasie privítalo v Krupine na úvodnom kole 190 cyklistov zo štyroch krajín a to Maďarska, Česka, Ruska a Slovenska. Pretek Kriterijnej ligy SR sa išiel ako 13.ročník "Ceny Krupiny" jazdil sa na 1100 metrov dlhom okruhu v uliciach mesta. Na rýchlom a technickom okruhu, ktorý absolvovali mladší žiaci na 5 okruhov hladkej jazdy si prvenstvo odniesol pretekár ŠKC Dubnica Ferdinand Barták. Nádeje Cyklistického klubu MŠK Žiar nad Hronom obsadili, Dominik Mihalčík nepopulárne štvrté miesto, Karol Hasch 6, Nicolas Jelža 8, Matej Truban 9, Henrich Hasch 14 a Filip Gašpar 16 miesto. Starší žiaci absolvovali pretek na 9 okruhov bodovacej jazdy a prvenstvo si odniesol pretekár CyS Žilina Tomáš Žucha. Výborne si počínali naši starší žiaci, ktorí obsadili po peknom výkone Lukáš Vaš 7 a Samuel Šmondrk 8 miesto. Kategória kadetov absolvovala 15 okruhov bodovacej jazdy a prvenstvo na páske si zaslúžene odniesol po sólovej jazde Michael Kolář z CyS Žlina. Kadeti MŠK síce v tomto preteku nezvíťazili, ale postarali sa o aktívny priebeh preteku, ktorý im zabezpečil tretiu priečku Marošovi Beňovi, štvrtú Filipovi Filipčíkovi, piatu Borisovi Vencelovi, deviatu Oliverovi Ritterovi. Dominik Zaťko pretek nedokončil. Juniori absolvovali 21 okruhov bodovacej jazdy a zaslúženým víťazom sa stal po sólovom úniku ruský pretekár CCL KARO- FILM Moskva Maksim Toporischev, pred klubovým kolegom Pavlom Prydeinom. Náš junior Peter Bališ, ako jediný zo slovenských cyklistov dokázal zachytiť únik ruských cyklistov a obsadil tretie miesto. Michal Procner po páde z preteku odtúpil. V nedeľu 27.4.2008 pokračoval Slovenský pohár o "Cenu Krupiny" cestným pretekom jednotlivcov na 47 km dlhom okruhu, ktorý viedol členitým terénom s nepríjemným 12% stúpaním na Senohrad. Prvenstvo v kategórii mladších žiakov si odniesol maďarský pretekár Ákos Fodor z SZKE Szeksárd. Výborne zajazdili mladší žiaci CK MŠK keď obsadili Dominik Mihalčík 3 miesto, Karol Hasch 4 miesto, Henrich Hasch 5, Matej Truban 7, Nicolas Jelža 10 a Filip Gašpar 16 miesto. V kategórii starších žiakov si prvenstvo na 47 km dlhej trati odniesol pretekár Olympiku Trnava Ľuboš Malovec. Samuel Šmondrk prišiel do cieľa v hlavnej skupine a bol klasifikovaný na 14 mieste. Lukáš Vaš stratil kontakt s peletónom na horskej prémii na Senohrade a obsadil 21 miesto. Pre kategóriu kadetov bol cestný pretek v Krupine nominačným na blížiaci sa Závod míru nejmladších v Jevíčku a preto sa očakával veľký boj o miesto v reprezentačnom výbere Slovenska. Naši kadeti podali v tomto preteku vyrovnaný ale hlavne kolektívny výkon za ktorý si zaslúžia pochvalu. Do cieľa prišli Maroš Beňo na 4 mieste, Filip Filipčík na 5 mieste, Oliver Ritter na 6 mieste a Boris Vencel na 7 mieste. Dominik Zaťko bol klasifikovaný na 33 mieste. Cieľovou páskou ako prvý prešiel Johan Schwábik zo Spišskej Novej Vsi a zaslúžene zvíťazil. Aktivita na trati cyklistov MŠK Žiar nad Hronom neušla pozornosti reprezentačného trénera, ktorý na "Závod míru nejmladších" nominoval do osemčlenného družstva SR aj štvoricu našich kadetov Beňa, Filipčíka, Rittera a Vencela. Náročný pretek na 104 km trati absolvovali juniori, kde svoju suverenitu opať potvrdili ruský pretekári. Víťazstvo si odniesol Maksim Toporischev pred klubovým spolujazdcom Pavlom Prydeinom. Náš Michal Procner obsadil po samostatnom úniku tretie miesto a Peter Bališ v špurte vedúcej skupiny štvrté miesto. Andrej Došek prišiel do cieľa so značnou stratou v hlavnom peletóne na 16 mieste. Rozhodnutím trénerskej rady SZC sa v reprezentačnom výbere Slovenska juniorov predstavia v dňoch 7.5.2008 až 11.5.2008 v pretekoch Pohára národov v Terezíne aj cyklisti MŠK Michal Procner a Peter Bališ. František Sitora