Bronzový medailista z EYOF Dávid Zverko sa cyklistike venuje len tri roky

28.07.2011 10:32:04
Bronzový medailista z EYOF Dávid Zverko sa cyklistike venuje len tri roky

TRABZON 27. júla  - Pätnásťročný rodák zo Zvolena Dávid Zverko, dnes cyklista CK MŠK Žiar nad Hronom (trénuje ho František Sitora), sa v utorok postaral o prvú slovenskú medailu na XI. európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) v tureckom Trabzone. V časovke na 9 km skončil v 94-člennej konkurencii tretí len poldruha sekundy od druhého miesta. Pritom nebyť chyby, ktorú si Dávid po pretekoch vyčítal, mal by striebro.

Ziskom bronzu Zverko zopakoval doterajší najväčší slovenský cyklistický úspech na tomto multišportovom podujatí pre mládež - tretie miesto Mateja Jurča v pretekoch s hromadným štartom na EYOD 1999 v Esbjergu. Poradie medailistov a ich časy: 1. Kriebaum (Dán.) 12:40,25 min, 2. Verstreten (Bel.) 13:02,44, 3. Zverko (SR) 13:03,93.

Časovka bola veľmi krátka, preto bolo potrebné sa pred ňou poriadne a dlho rozjazdiť, aby sa do nôh dostala sila. Ja som spravil chybu, že som sa nerozjazdil dostatočne. Navyše ma zaskočila aj horúčava, až s takou veľkou som nepočítal. Odštartoval som dobre, ale rýchlo mi zatuhli nohy. Navyše prvá časť časovky sa išla proti vetru, takže som sa trápil. Až po obrátke som sa rozbehol a bol som schopný zvládnuť prevody, ako chcel odo mňa tréner. Odhadujem, že zlé rozjazdenie ma mohlo v pretekoch stáť aj 15 sekúnd, o ktoré som mohol byť rýchlejší. Na striebro mi pritom chýbalo oveľa menej...," vyznával sa Dávid Zverko po pretekoch.

Trojicu našich cyklistov v Trabzone má vedno s Vladimírom Hnáthom na starosti tréner Milan Novosad, ktorý v minulosti trénoval Petra Sagana. On Zverkovi krátko po dojazde do cieľa vyčítal presne tie veci, ktoré si uvedomoval pretekár aj sám. „Škoda toho zlého rozjazdenia, mohol dopadnúť ešte lepšie. Do stúpania v úvodnej časti nebol schopný utiahnuť taký prevod, ako by sa žiadalo. Aj s horúčavou sa ťažko vyrovnával. Ako najlepšieho časovkára z našej trojice sme sa ho nasadili do prvej časti štartového poľa, nech je na slnku čo najmenej, ale aj tak to bolo ťažké. Po obrátke však už chytil správny rytmus a išiel výborne," hodnotil tréner.

Tréner Novosad už pred prvou súťažou na EYOF avizoval, že Zverko tu má z trojice našich cyklistov najväčšie ambície. Nedávno vyhral medzinárodné etapové tzv. Mliečne preteky v českých Lounoch a na Pretekoch mieru mládeže v českom Jevíčku skončil celkove tretí, v časovke štvrtý. „Špurtovať vedia dobre všetci traja chlapci, ktorých tu máme - teda aj Martin Dubeň a Milan Holomek, ale v časovke je Dávid z nich jednoznačne najlepší," hovorí tréner.

Ako prvoročiak sa v tejto vekovej kategórii Dávid Zverko môže prezentovať už naozaj sľubnými výsledkami. Pritom cyklistike sa venuje len tri roky, predtým hrával vo Zvolene ľadový hokej. „Vtedy som mal oveľa silnejšie ruky, ale keď som prestal s hokejom, svaly na rukách zmizli," smial sa a dodával: „Avšak neľutujem, že som si vybral cyklistiku. Tento šport ma naozaj chytil za srdce."