Bališove víťazstvo v Slovenskom pohári

27.04.2009 00:00:00
Úvodnými kritériom v Dudinciach odštartoval v sobotu 18.apríla 2009 Slovenský pohár v cestnej cyklistike mládeže. Organizátorom kritéria bol Cyklistický klub Krupina v spolupráci s mestom Dudince. Na úvodnom kole Slovenského pohára sa úspešne predstavili aj cyklisti Mestského športového klubu Žiar nad Hronom. Na štarte pretekov sa prezentovalo 127 cyklistov zo Slovenska , Maďarska, Česka a Lotyšska. Ideálne, jarné slnečné počasie, kvalitná účasť, rýchli 1500 metrov dlhý okruh, výborná organizácia pretekov, to všetko čakalo v Dudinciach na cyklistov. Ako prvý sa na štart postavili mladší žiaci, ktorí absolvovali preteky na 6 okruhov hladkej jazdy. Prvenstvo si po suverénnom výkone odniesol cyklista MŠK Žiar nad Hronom Dominik Mihalčík pred Jurajom Michaličkom z CyS Žilina. Tretiu priečku obsadil opať žiarsky cyklista talentovaný Filip Kašpar. Aj ostatní mladší žiaci podali v úvodných pretekoch pekný výkon, keď Matej Truban obsadil piate miesto, Nicolas Jelža osme miesto a Henrich Hasch deviate. V kategórii starších žiakov, ktorí štartovali na 12 okruhov bodovacej jazdy si prvenstvo odniesol pretekár CyS Žilina Patrik Urbanec před klubovým spolujazdcom Matejom Oravcom. Jediný zástupca CK MŠK starší žiak Karol Hasch mal v tejto kategórii premiéru a obsadil 12. miesto. Kadeti absolvovali 18 okruhov bodovacej jazdy a prvenstvo získal Jakub Bučo z CyS Žilina. Kadeti CK MŠK Žiar nad Hronom Dominik Zaťko a Lukáš Vaš obsadili 19 a 30. miesto. Katrgória juniorov štartovala na 24 okruhov bodovacej jazdy a zaslúžené prvenstvo si odniesol Peter Bališ z CK MŠK Žiar nad Hronom, druhé miesto obsadil Tomáš Ažaltovič z TJ Slávia ŠŠ Kellys Trenčín. Ostatní juniori MŠK obsadili Olivek Ritter 11. miesto , Filip Filipčík 23 a Boris Vencel 24. miesto. V nedeľu 19.4.2009 boli na programe Slovenského pohára cestné preteky, ktoré sa jazdili na náročne členitom okruhu dlhom 47km. Mladší žiaci absolvovali skrátený okruh v dĺžke 21km a prvenstvo si opať odniesol cyklista MŠK Žiar nad Hronom Dominik Mihalčík pred Jurajom Mihaličkom z CyS Žilina. Aj ostaní mladší žiaci MŠK podali výborný výkon a obsadili Henrich Hasch štvrté miesto, Nicolas Jelža šieste, Matej Truban siedme a Filip Gašpar jedenácte miesto. Starší žiaci absolvovali celý 47km dlhý okruh a z prvenstva sa opať tešil pretekár CyS Žilina Patrik Urbanec. Karol Hash obsadil v tomto preteku 14. miesto. V kategórii kadetov, ktorí absolvovali rovnako dlhú trať si prvenstvo odniesol Jakub Bučo z CyS Žilina. Dominik Zaťko podal na trati bojovný výkon, hlavne v stúpaní na horskú prémiu Senohrad, kde sa ocitol vo vedúcej 5 člennej skupine. Doplatil na nepozornost a po strate kontaktu s vedúcou skupinou obsadil konečné 10. miesto. Lukáš Vaš obsadil 31. miesto. V kategórii juniorov, ktorí absolvovali dva okruhy, teda 94km si zaslúžené prvenstvo po samostatnom úniku odniesol pretekár TJ Slávia ŠS Kellys Trenčín Marek Boris. Mrzí skutočnosť, že v úniku s víťazom bol náš Filip Filipčík a náskok uprchlíkov zhruba 27km pred cieľom bol viac ako tri minúty. Napriek tomu Filipčík nevydržal v úniku, zaostal a bol pohltený hlavným poľom. Juniori MŠK Žiar nad Hronom prišli do cieľa v hlavnej skupine a obsadili Filip Filipčík 11. miesto, Peter Bališ 12. miesto, Olivek Ritter 16. miesto. Boris Vencel zaostal a so stratou 3:02 min. na víťaza obsadil 23. miesto. F. Sitora