Žiarski cyklisti na štarte Majstrovstiev sveta

23.07.2008 00:00:00
V nedeľu 20. júla 2008 sa v Kapskom meste v Juhoafrickej republike uskutočnili Majstrovstvá sveta juniorov v cestnej cyklistike v pretekoch jednotlivcov s hromadným štartom. Na štart pretekov sa postavilo 160 najlepších juniorov sveta, medzi ktorými boli aj traja reprezentanti zo Slovenska. Našu výpravu tvorili úradujúci Majster Európy a Majster Sveta v horskej cyklistike Peter Sagan z klubu CyS Žilina a dvaja zástupcovia Cyklistického klubu MŠK Žiar nad Hronom Michal Procner a Peter Bališ. Je to prvýkrát v histórii žiarskej cyklistiky založenej v roku 1965, čo sa žiarsky cyklista postavil na štart Majstrovstiev sveta.. O to cennejšia je skutočnosť, že dvaja z troch reprezentantov SR majú klubovú príslušnosť Cyklistického klubu MŠK Žiar nad Hronom.
Okruh favoritov na titul bolo treba hľadať najmä medzi zástupcami cyklistických veľmocí, najmä reprezentantmi Talianska, Francúzska, Belgicka, Poľska. Medzi favoritov sa radil aj Peter Sagan, ktorý vlani na majstrovstvách sveta juniorov v Mexiku obsadil vynikajúce 4. miesto.
Samotný svetový šampionát sa jazdil na mestskom okruhu v trojmiliónovom Kapskom meste, meral 13,6 km a obsahoval technické pasáže so zákrutami aj náročné stúpania. Pretekári okruh absolvovali 10 krát vo vysokom tempe, keď rýchlostný priemer víťaza bol 40,6 km/h. Víťazom sa stal úradujúci majster Európy Francúz Johan Le Bon. Naši reprezentanti sa na tomto podujatí nestratili a podali dobrý výkon, keď Peter Sagan obsadil veľmi dobré 18. miesto, Michal Procner 53. miesto a Peter Bališ 95. miesto. Ich vystúpenie možno hodnotiť kladne, aj keď sa nepodarilo Saganovi obhájiť vlaňajšie 4.miesto. Cieľ stanovený Slovenským zvazom cyklistiky bolo skončiť v 1. tretine štartového poľa, čo splnili dvaja pretekári P. Sagan a M. Procner. Pre Petra Bališa, ktorý je v kategórii juniorov ?nováčikom? to bola cenná skúsenosť, ktorú môže zúžitkovať v budúcej sezóne.
Po náročnej časti sezóny, v ktorej naši cyklisti absolvovali v slede za sebou Majstrovská SR, Majstrovstvá Európy v ITA, preteky Pohára národov v Luxembursku a Majstrovstvá sveta v JAR ich čaká týždenný odpočinok, v ktorom načerpajú sily do ďalšieho priebehu sezóny.
Záverom je potrebné poďakovať všetkým sponzorom Cyklistického klubu MŠK Žiar nad Hronom, ktorí prispeli k tomu, aby sa pretekári tohto klubu mohli pripraviť a zúčastniť na vrcholnom cyklistickom podujatí.
Výsledky - preteky s hromadným štartom:
Juniori: 1. Johan Le Bon (Fr.) 3:20:52, 2. Mattia Cattaneo (Tal.) +2 s, 3. Sebastian Lander (Dán.), 4. Barry Markus (Hol.), 5. Eugenio Alafaci (Tal.), 6. Artur Jeršov (Rus.) všetci +3,... 18. Peter Sagan (SR) +4, ... 53. Michal Procner +56, ... 95. Peter Bališ (všetci SR) +14:43.