Dobrý výsledok žiarskych cyklistov na

21.08.2008 00:00:00
Dobrý výsledok dosiahli žiarsky cyklisti v uplynulý víkend v Žiline a okolí, kde zorganizoval Cyklistický spolok Velosprint Žilina s podporou Ministerstva Školstva SR, miest Žilina a Rajecké Teplice a obce Divinka medzinárodné etapové preteky juniorov a kadetov v cestnej cyklistike pod názvom "Cena Slovenska". Toto významné podujatie sa konalo v dňoch 15. až 17. augusta a bolo rozdelené do štyroch etáp. Na štarte sa zišla silná konkurencia, štartovali tu dve družstvá z Ruska, po jednom z Lotyšska a Poľska, štyri české kluby a takmer všetci najlepší slovenskí pretekári. Náš CK MŠK Žiar nad Hronom reprezentovalo štvorčlenné družstvo a to dvaja juniori Michal Procner a Peter Bališ a dvaja kadeti Boris Vencel a Dominik Zaťko. V pretekoch si počínal najlepšie Michal Procner, ktorý v celkovom poradí obsadil výborné 2. miesto.
Hneď prvá etapa, ktorá bola na programe 15. 8. 2008 o 17:00 hod. a bolo ňou horské kritérium v motokrosovom areáli mesta Žilina naznačila možný okruh favoritov. Jazdilo sa na okruhu, ktorý meral 2 km a pelotón ho absolvoval 16 krát. Profil etapy bol veľmi náročný, okruh pozostával z ťažkého asi 600 m dlhého stúpania a následného zjazdu, kde pretekári dosahovali rýchlosť až 80 km/h. Od úvodu sa išlo ostrým tempom a celé štartové pole sa značne potrhalo. Tempo udávali najmä český reprezentant Lubomír Petruš, dvaja ruskí pretekári M.Toporiščev a A.Stepanov a takisto naši Procner s Bališom. Etapu napokon vyhral Petruš, pred oboma Rusmi. Na štvrtom mieste skončil Michal Procner so stratou 20 sek. a na piatom P. Bališ so stratou 1:02 min. D. Zaťko obsadil 55. miesto so stratou 13:42 min a B. Vencel 59. miestou so stratou 15:25 min.
Na trať druhej etapy sa cyklisti vydali na druhý deň 16. 8. 2008 o 9:00 hod. Bola to časovka jednotlivcov do vrchu na 6, 1 km s prevýšením vyše 300 m. Vynikajúci výkon v nej podal Michal Procner, ktorý ju vyhral s náskokom 17 sek. pred českým reprezentantom L. Petrušom a v celkom poradí sa posunul na druhú priečku s minimálnou stratou 7 sek. na Petruša a náskokom 55 sek. na celkovo tretieho Rusa Stepanova. Ostatní naši cyklisti v časovke: 11. Bališ/7. celkovo, 47. Zaťko/56. celkovo, 51. Vencel/59. celkovo.
V ten istý deň o 17:00 hod. sa pretekári a ich sprievod presunuli do mesta Rajecké Teplice, kde v jeho uliciach absolvovali kritérium na 30 kôl s celkovou dĺžkou 37 km. V tejto etape nedošlo k zmenám v čele celkového poradia pretekov a všetci favoriti sa strážili. Etapu vyhral v hromadnom špurte Rus Toporiščev. Umiestnenie našich v tretej etape: 8. Procner, 10. Bališ, 41. Vecel, 57. Zaťko.
Podujatie vyvrcholilo v nedeľu 17. 8. 2008 najťažšou, štvrtou etapou so štartom o 10:15 hod. v obci Lalinok pri Žiline. Etapa merala 126 km v dvoch okruhoch s ťažkými stúpaniami na Makov a Semeteš. O únik sa pokúšalo viac pretekárov, ktorí však v celkovom poradí už mali značnú stratu. Úniky však hlavné pole dostihlo. Pred posledným stúpaním na Semeteš v druhom kole zaútočil Lotyš Skujinš a svoje sólo dotiahol až do cieľa. Pretekári z popredia celkového poradia jazdili celú etapu fakticky pohromade v hlavnej skupine a strážili sa. Za víťazným Lotyšom prišli do cieľa s malou stratou a tak sa už na celkovom poradí nič nezmenilo. Náročnosť etapy dokumentuje aj fakt, že ju nedokončilo 15 pretekárov, medzi nimi aj náš Boril Vencel. Poradie našich v štvrtej etape: 9. M.Procner, 30. P.Bališ, 47. D. Zaťko.
Celkové poradie ?Cena Slovenska? po štyroch etapách: 1. L. PETRUŠ (TJ Slezan Frýdek-Místek) 5:19:42 , 2. M. PROCNER (CK MŠK Žiar nad Hronom) + 0:09, 3. M.TOPORISHCHIEV (Grimex Moskva) + 0:52..........23. P. BALIŠ + 12:56,.....45. D. ZAŤKO + 1:04:21 (obaja CK MŠK Žiar nad Hronom).