Cyklisti MŠK na domácom šampionáte úspešní

09.08.2008 00:00:00
Vrcholným podujatím sezóny 2008 boli pre cyklistov MŠK Žiar nad Hronom Majstrovstvá Slovenskej republiky v cestnej cyklistike, ktoré sa konali v dňoch 2.a 3. augusta 2008 v Čičmanoch a Nitrianskom Pravne. Organizátorom domáceho šampionátu bol z poverenia Slovenského zvazu cyklistiky Cyklistický spolok Žilina.
V sobotu 2.8.2008 bola na programe časovka jednotlivcov, so štartom i cieľom v obci Čičmany s obrátkou v smere na Rajec. Kategória mladších žiakov absolvovala trať dlhú 5km, starší žiaci absolvovali trať dlhú 10km a kategória kadetov a juniorov 15km. Pre kategóriu mladších žiakov a juniorov sa preteky konali ako ďalšie kolo Slovenského pohára a teda sa nebojovalo o majstrovské tituly ale iba o body do celkového hodnotenia Slovenského pohára. Vzostupná výkonnosť cyklistov MŠK Žiar nad Hronom tesne pred šampionátom pasovala Žiarčanov do role favoritov. Čas 21:47 min. kadeta Maroša Beňa bol po prejazde cieľovou páskou najlepší a ohroziť ho mohol už iba vedúci pretekár priebežného poradia Slovenského pohára Johan Schwabik zo Spišskej Novej Vsi. Titul Majstra Slovenska v časovke si nakoniec časom 21:41 min. vybojoval Schwabik pred žiarčanom Beňom. Minimálny časový rozdiel bol ukážkou neúprosného boja, nielen s náročnou traťou, ale aj s krajne nepriaznivým počasím, ktoré sprevádzalo cyklistov na trati majstrovskej časovky. Bronz z časovky si prekvapujúco odniesol časom 22:13 min. Dominik Zaťko z MŠK Žiar nad Hronom. Aj štvrtá priečka patrilo Žiarčanom v podobe Olivera Rittera, ktorý prešiel 15km trať v čase 22:27 min. Časom 22:46 min. obsadil Filip Filipčík siedme miesto a časom 23:36 min. obsadil Boris Vencel 11. miesto. V kategórii starších žiakov reprezentovali MŠK Žiar nad Hronom pretekári Samuel Šmondrk, ktorý obsadil časom 18:23 min. 14. miesto a Lukáš Vaš časom 18:47 min. 16. miesto. Najrýchlejší v časovke starších žiakov bol na 10km dlhej trati Ľuboš Malovec z Olympiku Trnava, ktorý dosiahol čas 16:24 min. a zaslúžene získal prvenstvo. Mladší žiaci absolvovali časovku na 5km a pri neúčasti vedúceho pretekára Slovenského pohára Dominika Mihalčíka z MŠK Žiar nad Hronom / zdravotné problémy / si prvenstvo vybojoval Milan Lukáč z CyS Žilina v čase 09:18 min. Ostatní reprezentanti MŠK obsadili Karol Hasch 6. miesto, Nicolas Jelža 8. miesto, Henrich Hasch 9. miesto, Filip Gašpar 18 a Matej Truban 19. miesto. V kategórii juniorov, ktorí absolvovali časovku na 15km zaslúžene zvíťazil v čase 21:40 min. úradujúci Majster republiky v tejto disciplíne Michal Procner z MŠK Žiar nad Hronom pred Tomášom Ažaltovičom z TJ Slávia ŠŠ Kellys Trenčín a Petrom Bališom z MŠK Žiar nad Hronom.
V nedeľu 3.8.2008 pokračovali Majstrovstvá Slovenska v Nitrianskom Pravne cestným pretekom jednotlivcov. Majstrovský pretek sa jazdil v členitom a technicky náročnom okruhu dlhom 9km. Viedol z Nitrianskeho Pravna v smere na Chvojnicu, Tužinú opať do Nitrianskeho Pravna. Mladší žiaci absolvovali dva okruhy, teda trať dlhú 18km a prvenstvo si vybojoval Matej Oravec z CyS Žilina. Mladší žiaci MŠK Žiar nad Hronom obsadili po bojovnom výkone Henrich Hasch 5, Nicolas Jelža 7, Karol Hasch 8, Matej Truban 15 a Filip Gašpar 16. miesto. Starší žiaci absolvovali 4 okruhy v celkovej dĺžke 36km a v záverečnom špurte vedúcej skupiny si prvenstvo a titul vybojoval Erik Baška z CK MTB Dohňany. Starší žiaci MŠK Žiar nad Hronom Samuel Šmondrk a Lukáš Vaš obsadili 14. a 22. miesto. Na kadetov čakalo 8 okruhov, teda pretek na 72km. Pre kadetov išlo nielen o titul Majstra republiky, ale aj o nomináciu na neoficiálne Majstrovstvá sveta kadetov 11.8.2008 ? 15.8.2008 Pinkafeld / Austria /. Zhruba na 30km sa na čele sformovala vedúca 12 členná skupina v ktorej boli všetci favoriti a ktorá si vytvorila viac ako 5 minútový náskok nad hlavným peletónom. Vo vedúcej skupine aktívne pracovali najma cyklisti MŠK Žiar nad Hronom, ktorí v nej mali štvorčlenné zastúpenie v podobe Maroša Beňa, Olivera Rittera, Filipa Filipčíka a Borisa Vencela. Vedúca skupina si svoj náskok udržala až do cieľa, kde v záverečnom špurte sa najlepšie zorientoval pretekár CyS Žilina Michael Kolář a zvíťazil. Striebro získal Oliver Ritter, bronz Filip Filipčík. Aj štvrtá priečka patrila cyklistovi MŠK Žiar nad Hronom Marošovi Beňovi. Výborne zajazdil aj Boris Vencel, ktorý obsadil 6. miesto. Dominik Zaťko prišiel v hlavnom peletóne a obsadil 20. miesto. Všetci kadeti MŠK Žiar nad Hronom podali v tomto preteku maximálny výkon za ktorý si zaslúžia uznanie. Na základe predvedených výkonov a dosiahnutých výsledkov počas M-SR nominoval reprezentačný tréner šesticu, ktorá nás bude reprezentovať v Rakúsku. Sú v nej až traja pretekári MŠK Žiar nad Hronom a to Maroš Beňo, Oliver Ritter a Filip Filipčík. Gratulujeme a držíme palce. V kategórii juniorov, ktorí absolvovali 12 okruhov teda 108km si prvenstvo zaslúžene odniesol Michal Procner pred Petrom Bališom, obaja MŠK Žiar nad Hronom. Tretia priečka patrila Tomášovi Ažaltovičovi z TJ Slávia ŠŠ Kellys Trenčín.
Už vo štvrtok 7.8.2008 odcestujú naši úspešný juniori Procner a Bališ s reprezentáciou SR na Medzinárodné etapové preteky 34. ročník Randrundfahrt Oberosterreich 2008.